Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Vinařství teď zaujalo až v Cannes

Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Vinařství teď zaujalo až v Cannes
Centrum Lahofer u Dobšic na Znojemsku, které je v provozu od loňského června, stálo 120 milionů korun. "Chtěli jsme být pravdiví, chtěli jsme ukázat, že to, co se děje uvnitř architektury, se propisuje také navenek. Na jednu stranu máme rádi, když je ten dům pravdivý a lidé mu díky tomu porozumí. Na druhé straně ale nemůže být tak jednoduchý, že dá člověku všechno hned na první pohled," dodávají architekti.
Do sklepa se pro představu vejde kolem tři čtvrtě milionu litrů vína v tancích.
V barikovém sklepě nabízí vinařství všechny středoevopské odrůdy a také pár vín z jižní Francie.
Nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof má šanci získal další světové ocenění. Stavba otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích totiž postoupila do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards. Vítěze vybere mezinárodní porota a výsledky se vyhlásí 8. září v Cannes. „Máme radost, že současná architektura z jižní Moravy díky nominaci získá pozornost světové veřejnosti,“ říkají zakladatelé studia, architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.
Foto: Radek Úlehla, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 29. 6. 2021 10:53
Nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof má šanci získal další světové ocenění. Stavba otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích totiž postoupila do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards. Vítěze vybere mezinárodní porota a výsledky se vyhlásí 8. září v Cannes.

Dobšice historicky patří mezi nejdůležitější producenty vína na Znojemsku. V obci se ještě tu a tam najdou sklípky z 18. století, které byly součástí větších statků. Pozemky s vlnitými řádky a bohatou půdou, které dnes vlastní společnost Lahofer, zastřešuje nové vinné centrum. Největší "sklípek" v zemi produkuje 800 tisíc lahví ročně, má výhled na révu i západ slunce. 

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o architektuře vinařství Lahofer a ateliéru Chybík+Krištof se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Soukup získal agenturu Médea. Číňané mu prodali svůj většinový podíl

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy