Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Vinařství teď zaujalo až v Cannes

Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Vinařství teď zaujalo až v Cannes
Centrum Lahofer u Dobšic na Znojemsku, které je v provozu od loňského června, stálo 120 milionů korun. "Chtěli jsme být pravdiví, chtěli jsme ukázat, že to, co se děje uvnitř architektury, se propisuje také navenek. Na jednu stranu máme rádi, když je ten dům pravdivý a lidé mu díky tomu porozumí. Na druhé straně ale nemůže být tak jednoduchý, že dá člověku všechno hned na první pohled," dodávají architekti.
Do sklepa se pro představu vejde kolem tři čtvrtě milionu litrů vína v tancích.
V barikovém sklepě nabízí vinařství všechny středoevopské odrůdy a také pár vín z jižní Francie.
Nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof má šanci získal další světové ocenění. Stavba otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích totiž postoupila do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards. Vítěze vybere mezinárodní porota a výsledky se vyhlásí 8. září v Cannes. „Máme radost, že současná architektura z jižní Moravy díky nominaci získá pozornost světové veřejnosti,“ říkají zakladatelé studia, architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.
Foto: Radek Úlehla, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 29. 6. 2021 10:53
Nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof má šanci získal další světové ocenění. Stavba otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích totiž postoupila do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards. Vítěze vybere mezinárodní porota a výsledky se vyhlásí 8. září v Cannes.

Dobšice historicky patří mezi nejdůležitější producenty vína na Znojemsku. V obci se ještě tu a tam najdou sklípky z 18. století, které byly součástí větších statků. Pozemky s vlnitými řádky a bohatou půdou, které dnes vlastní společnost Lahofer, zastřešuje nové vinné centrum. Největší "sklípek" v zemi produkuje 800 tisíc lahví ročně, má výhled na révu i západ slunce. 

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o architektuře vinařství Lahofer a ateliéru Chybík+Krištof se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy