Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Víno se tu nejen pije, ale i vyrábí

Nejmodernější "sklípek" v Česku stál 120 milionů. Víno se tu nejen pije, ale i vyrábí
Centrum Lahofer u Dobšic na Znojemsku, které je v provozu teprve od června, stálo 120 milionů korun a je jedním z kandidátů na letošní Českou cenu za architekturu. "Chtěli jsme být pravdiví, chtěli jsme ukázat, že to, co se děje uvnitř architektury, se propisuje také navenek. Na jednu stranu máme rádi, když je ten dům pravdivý a lidé mu díky tomu porozumí. Na druhé straně ale nemůže být tak jednoduchý, že dá člověku všechno hned na první pohled," dodávají architekti.
Do sklepa se pro představu vejde kolem tři čtvrtě milionu litrů vína v tancích.
V barikovém sklepě nabízí vinařství všechny středoevopské odrůdy a také pár vín z jižní Francie.
Pozemky mezi Dobšicemi a Suchohrdly firma vlastní od roku 2006, kdy se z První vinařské přejmenovala na Lahofer. Německé jméno si vybrala proto, že je s Dobšicemi úzce spjaté. Podle obecní kroniky v nich kdysi žil řezbář, truhlář a autor knihovny ve Strahovském klášteře Johan Lahofer.
Foto: Radek Úlehla, zdroj: Českomoravský beton
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 6. 2020 6:01
Dobšice historicky patří mezi nejdůležitější producenty vína na Znojemsku. V obci se ještě tu a tam najdou sklípky z 18. století, které byly součástí větších statků. Pozemky s vlnitými řádky a bohatou půdou, které dnes vlastní společnost Lahofer, od jara zastřešuje nové vinné centrum. Největší "sklípek" v zemi produkuje 800 tisíc lahví ročně, má výhled na révu i západ slunce. Podívejte se.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraničí. Více o architektuře vinařství Lahofer a ateliéru Chybík+Krištof se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

Další zprávy