Výsledky nové studie týmu švédských výzkumníků ze Stockholmu ukázaly, že lidem, kteří po dobu čtyř týdnů pravidelně uléhali pod naducanou přikrývku, se výrazně zlepšila kvalita spánku. Jejich problémy s nespavostí ustoupily, snáze se jim usínalo a během dne byli déle svěží. Informoval o tom web Science Daily zaměřený na zpravodajství z oblasti vědy.
Těžká přikrývka navíc neměla pozitivní vliv jen na jejich potíže s únavou a malátností, ale snížila u zkoumaných také příznaky deprese a úzkosti.
Účastníkům experimentu, kteří nadýchanou přikrývku dostali, se oproti těm, co ji nedostali, symptomy nespavosti snížily o polovinu a měli 20krát větší šanci, že se jich úplně zbaví.
"Důvodem může být skutečnost, že těžká přikrývka více tlačí na různé části těla, takže má na člověka podobný účinek, jako kdyby byl na akupresuře nebo masáži. Její tlak posiluje fungování parasympatického nervového systému, který tělo uvádí do stavu odpočinku. Zároveň oslabuje funkce parasympatického nervového systému, který zodpovídá za to, že organismus reaguje na vnější vzruchy," přiblížil vedoucí výzkumu, psychiatr Mats Alder z katedry klinické neurovědy na univerzitě Karolinska Institutet ve Stockholmu.
Ten spolu se svými kolegy zkoumal 120 dospělých mužů a žen, u kterých byla diagnostikována nespavost a k ní přidružené poruchy, jako je deprese, bipolární porucha, hyperaktivita či úzkost.
Průměrný věk zkoumaných byl 40 let, a zatímco polovina z nich spala pod těžší přikrývkou o hmotnosti osm nebo šest kilogramů, druhá půlka měla k dispozici přikrývku, která vážila jen jeden a půl kila. Při měření kvality spánku vědci využívali takzvaný Index tíže nespavosti.
Podle psychiatra Williama McCalla zjištění švédských výzkumníků korespondují s psychoanalytickou teorií takzvaného podpůrného prostředí. Tu formuloval britský psychoanalytik David Winnicott a předpokládá, že dotek důvěrně známého předmětu člověka utěšuje a dodává mu pocit bezpečí, který během spánku potřebuje.