McDonald's odtajnil výrobu. Vyvrací mýty o slizu v mase

jaz
16. 10. 2014 8:00
Světový řetězec rychlého občerstvení bojuje se ztrátou tržeb a společenskou kritikou. Nová kampaň má ukázat transparentní společnost, která se nebojí ukázat, z čeho ve skutečnosti dělá slavné burgery.
Foto: YouTube / GMA

Sacramento – McDonald's v poslední době odvracel útoky médií, která informovala o nekvalitních surovinách v provozovnách rychlého občerstvení. V červenci vyšlo najevo, že tento řetězec prodával v Japonsku jídlo vyrobené ze zkaženého masa, které získal od dodavatele ze Šanghaje. Ten záhy po skandálu zkrachoval.

Mezi lidmi ale stále kolovaly mýty, které poškozovaly fungování firmy. Proto společnost odstartovala kampaň s heslem "Naše potraviny, Vaše otázky", která má lidem poodhalit výrobu produktů rychlého občerstvení a dát jim možnost pokládat vedení McDonald's otázky prostřednictvím sociálních sítí.

Proces zpracování masa v provozovnách McDonald´s.
Proces zpracování masa v provozovnách McDonald´s. | Video: YouTube

Společnost dokonce povolila filmovému štábu pořadu Good Morning America stanice ABC natočit proces výroby v provozovně v Kalifornii. Tady se zpracovává maso do podoby klasických karbanátků, následně se mrazí, balí a rozesílá do jednotlivých poboček.

V kalifornské zpracovatelské hale se za den připraví přes 180 tisíc kilogramů hovězího masa, z čehož se, jak uvádí ředitel společnosti Rickette Collins, následně vyrábí 100procentní masové karbanátky. Podle něho tedy není pravda, že by jejich produkty pocházely z chemické růžové hmoty nebo slizu, jak tuto surovinu nazývají média.

Sliz, červy i plíseň

Podle vedení společnosti tak v mase nenajdete žádné červy a nepoužívá se ani lidské maso, což byla jedna z fám šířených po internetu. Důkazem nezdravých potravin byla i informace, že hamburger prodávaný v McDonald's neplesniví ani po týdnech či letech; to je ale prý jen důsledek dehydratace v potravině. Plíseň totiž ke svému růstu potřebuje vlhkost.

McDonald´s popírá, že by tuto růžovou hmotu využíval k výrobě.
McDonald´s popírá, že by tuto růžovou hmotu využíval k výrobě. | Foto: YouTube

"Někteří lidé se domnívají, že naše jídlo obsahuje kaučuk nebo plast nebo že některé složky jsou nebezpečné. To není vůbec pravda. Vezměte si třeba sůl. Tu používáme doma na jídlo nebo i na posypání zledovatělého chodníku. Totéž platí i o azodikarbonamidu. Může se používat různými způsoby," obhajoval Collins pro GMA látku, která je běžně užívaná i v potravinářství.

Podle něj se už od roku 2001 v řetězcích McDonald's nepoužívá. Vedení ale na druhou stranu přiznalo hormony v podávaném mase. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," říká Rickette Collins s tím, že se McDonald's snaží najít novou cestu k zákazníkovi. Do budoucna se tak hodlají zaměřit na zdravější potraviny, kdy například jako alternativu hranolků budou nabízet salát.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy