Marika Gombitová chce vyřadit z ankety Největší Slovák. Místo přenechá Gabčíkovi

Magazín Magazín
4. 1. 2019 12:37
Populární slovenská zpěvačka se jako jediná žena umístila ve finálové desítce, z níž se bude vybírat osobnost s titulem Největší Slovák. Svého místa se však chce vzdát, a uvolnit tak pozici jedenáctému v pořadí, statečnému výsadkáři Jozefu Gabčíkovi.
Foto: ČTK

"Moji milí fanoušci, jsem dojatá z vaší podpory v anketě Největší Slovák, jejíž galavečer na Nový rok odvysílala RTVS. Sama jsem očekávala, které osobnosti naší historie získají největší podporu v anketě největších Slováků, a vlastně umístění v první desítce pro mě bylo velikým překvapením," píše na Facebooku zpěvačka.

Místo by ráda přenechala Jozefu Gabčíkovi, vojákovi a veliteli výsadku Anthropoid.

"Rozhodla jsem se přenechat místo osobnosti, která je možná méně známá, avšak pro Slovensko z historixkého hlediska více výjimečná," vysvětluje.

Gabčík společně s Janem Kubišem zaútočil během druhé světové války na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po statečném boji v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje s vojáky SS obrátil Gabčík zbraň proti sobě, aby nemohl být zatčen.

Slovensko po něm pojmenovalo město (Gabčíkovo) i nedaleké vodní dílo. Andrej Kiska ho v květnu 2017 povýšil na generálmajora. Proto se možná překvapivě do finálové desítky nedostal.

Mezi finalisty se může posunout, pokud televize RTVS vyhoví žádosti Gombitové. Není však jisté, zda něco takového pravidla umožňují, slovenská televize se zřejmě bude muset poradit s britskou BBC, která drží licenci. 

Anketa Největší Slovák vzbudila spoustu vášní. Lidi popudil Jozef Tiso, kterého slovenská televizní stanice RTVS zařadila přímo do znělky pořadu. Po protestech veřejnosti ho nakonec vyřadila nejen ze znělky, ale i z celé ankety s odůvodněním, že šlo o válečného zločince. 

Pochybnosti ale vzbuzují i další osobnosti, kterým se podařilo dostat do nejlepší desítky, například komunistický prezident a symbol normalizace Gustáv Husák či nacionalista Andrej Hlinka. Pro některé je sporný i Jánošík, kterého řada historiků považuje za obyčejného lupiče.

Video: Dubček je pro Slováky hrdina, říká k Největšímu Slovákovi Šimečka

Já bych dal na první místo Rastislava Štefánika, výběrem lidí nejsem nadšen, ani překvapen, Slováci neznají dějiny, říká Martin M. Šimečka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy