Marika Gombitová chce vyřadit z ankety Největší Slovák. Místo přenechá Gabčíkovi

Magazín Magazín
4. 1. 2019 12:37
Populární slovenská zpěvačka se jako jediná žena umístila ve finálové desítce, z níž se bude vybírat osobnost s titulem Největší Slovák. Svého místa se však chce vzdát, a uvolnit tak pozici jedenáctému v pořadí, statečnému výsadkáři Jozefu Gabčíkovi.
Foto: ČTK

"Moji milí fanoušci, jsem dojatá z vaší podpory v anketě Největší Slovák, jejíž galavečer na Nový rok odvysílala RTVS. Sama jsem očekávala, které osobnosti naší historie získají největší podporu v anketě největších Slováků, a vlastně umístění v první desítce pro mě bylo velikým překvapením," píše na Facebooku zpěvačka.

Místo by ráda přenechala Jozefu Gabčíkovi, vojákovi a veliteli výsadku Anthropoid.

"Rozhodla jsem se přenechat místo osobnosti, která je možná méně známá, avšak pro Slovensko z historixkého hlediska více výjimečná," vysvětluje.

Gabčík společně s Janem Kubišem zaútočil během druhé světové války na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po statečném boji v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje s vojáky SS obrátil Gabčík zbraň proti sobě, aby nemohl být zatčen.

Slovensko po něm pojmenovalo město (Gabčíkovo) i nedaleké vodní dílo. Andrej Kiska ho v květnu 2017 povýšil na generálmajora. Proto se možná překvapivě do finálové desítky nedostal.

Mezi finalisty se může posunout, pokud televize RTVS vyhoví žádosti Gombitové. Není však jisté, zda něco takového pravidla umožňují, slovenská televize se zřejmě bude muset poradit s britskou BBC, která drží licenci. 

Anketa Největší Slovák vzbudila spoustu vášní. Lidi popudil Jozef Tiso, kterého slovenská televizní stanice RTVS zařadila přímo do znělky pořadu. Po protestech veřejnosti ho nakonec vyřadila nejen ze znělky, ale i z celé ankety s odůvodněním, že šlo o válečného zločince. 

Pochybnosti ale vzbuzují i další osobnosti, kterým se podařilo dostat do nejlepší desítky, například komunistický prezident a symbol normalizace Gustáv Husák či nacionalista Andrej Hlinka. Pro některé je sporný i Jánošík, kterého řada historiků považuje za obyčejného lupiče.

Video: Dubček je pro Slováky hrdina, říká k Největšímu Slovákovi Šimečka

Já bych dal na první místo Rastislava Štefánika, výběrem lidí nejsem nadšen, ani překvapen, Slováci neznají dějiny, říká Martin M. Šimečka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy