Hledá se největší Slovák. Šanci mají Jánošík i Husák, kontroverzního Tisa vyřadili

hrz hrz
2. 1. 2019 14:46
Slovensko si na Nový rok zvolilo finálovou desítku, z níž lidé vyberou osobnost honosící se titulem Největší Slovák. Nechybí v ní zbojník Juraj Jánošík ani poslední komunistický prezident Gustáv Husák. Formát převzali z pořadu BBC Great Britons, v němž byl zvolen největším Britem Winston Churchill. Podobnou anketu uspořádali v roce 2005 i Češi, v níž zvítězil Karel IV. Zatímco Češi "diskvalifikovali" neexistujícího Járu Cimrmana, Slováci vyřazovali Jozefa Tisa, protože to byl válečný zločinec. Podívejte se na slovenskou finálovou desítku, kterou zveřejňujeme v abecedním pořadí. Hlasování končí 1. května 2019.
Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Cyril a Metoděj (9. století)

Slovanští věrozvěstové, jinak byzantští misionáři Cyril a Metoděj přišli v roce 863 na Velkou Moravu, která zahrnovala i území dnešního Slovenska. "Zvací dopis" sepsal kníže Rostislav, jenž byzantského císaře žádal o učence, jenž by jeho lidu v jeho jazyce vyložil křesťanskou víru. Oba učenci sestavili pro slovanský jazyk nové písmo - hlaholici a přeložili biblické a liturgické texty do staroslověnštiny.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy