Hledá se největší Slovák. Šanci mají Jánošík i Husák, kontroverzního Tisa vyřadili

hrz hrz
2. 1. 2019 14:46
Slovensko si na Nový rok zvolilo finálovou desítku, z níž lidé vyberou osobnost honosící se titulem Největší Slovák. Nechybí v ní zbojník Juraj Jánošík ani poslední komunistický prezident Gustáv Husák. Formát převzali z pořadu BBC Great Britons, v němž byl zvolen největším Britem Winston Churchill. Podobnou anketu uspořádali v roce 2005 i Češi, v níž zvítězil Karel IV. Zatímco Češi "diskvalifikovali" neexistujícího Járu Cimrmana, Slováci vyřazovali Jozefa Tisa, protože to byl válečný zločinec. Podívejte se na slovenskou finálovou desítku, kterou zveřejňujeme v abecedním pořadí. Hlasování končí 1. května 2019.
Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Cyril a Metoděj (9. století)

Slovanští věrozvěstové, jinak byzantští misionáři Cyril a Metoděj přišli v roce 863 na Velkou Moravu, která zahrnovala i území dnešního Slovenska. "Zvací dopis" sepsal kníže Rostislav, jenž byzantského císaře žádal o učence, jenž by jeho lidu v jeho jazyce vyložil křesťanskou víru. Oba učenci sestavili pro slovanský jazyk nové písmo - hlaholici a přeložili biblické a liturgické texty do staroslověnštiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy