Netflix cenzuruje v Saúdské Arábii program, úřadům vadí kritizování vraždy novináře

ČTK ČTK
2. 1. 2019 8:58
Americká internetová televize Netflix ze své nabídky v Saúdské Arábii stáhla jeden díl seriálu Patriot Act s Hasanem Minhajem. Vyhověla stížnosti saúdskoarabských úřadů. V odstraněné epizodě je kritika Saúdské Arábie za vraždu novináře Džamála Chášukdžího.
Některé z filmů Netflixu se alespoň v omezené distribuci dostanou do kin.
Některé z filmů Netflixu se alespoň v omezené distribuci dostanou do kin. | Foto: Reuters

Obsahem oficiální stížnosti saúdskoarabské komise pro komunikace a informační technologie je údajné porušení kybernetického zákona.

Podle listu Financial Times Netflix potvrdil, že epizoda není v nabídce od minulého týdne. "Podporujeme uměleckou svobodu na celém světě a tuto epizodu jsme v Saúdské Arábii stáhli na základě odůvodněného právního požadavku," stojí v prohlášení Netflixu.

V seriálu vystupuje americký herec Hasan Minhaj a v dané epizodě říká, že je vhodný čas přehodnotit vztahy se Saúdskou Arábií. "A myslím to jako muslim a jako Američan," dodává. Kritizoval království také za vedení války v Jemenu a označil Saúdskou Arábii za autokratický režim.

Chášukdží byl zavražděn loni na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Saúdská Arábie z vraždy obvinila 11 lidí, avšak odmítá obvinění, že ji nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán.

 

Právě se děje

Další zprávy