Zeď se blíží. Trump zveřejnil další příspěvek s odkazem na seriál Hra o trůny

ČTK ČTK
4. 1. 2019 9:48
Americký prezident Donald Trump je zjevně fanouškem úspěšného televizního seriálu stanice HBO Hra o trůny. Už loni v listopadu upozornil citátem z této fantasy ságy na plánové zavedení sankcí vůči Íránu, nyní jej použil opět. "Zeď se blíží," stojí na fotomontáži, kterou zveřejnil na svém Instagramu. Trump se nyní s demokraty pře o financování projektu zdi na hranici s Mexikem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Slova na fotomontáži, na které je rovněž prezident a zeď tvořená vysokými sloupy, odkazují na důležitou seriálovou větu "Zima se blíží". Ta je varováním před blížící se katastrofou a mottem rodiny Starků, jedné ze šlechtických rodin Západozemí, které ve svých knihách stvořil spisovatel George R. R. Martin.

V Trumpově příspěvku bylo použito i nápadně podobné písmo, jaké používá stanice HBO. Stejně jako v anglickém originálu názvu Game of Thrones je i v anglickém nápisu "The Wall Is Coming" na Trumpově fotomontáži proškrtnuto třemi čárami písmeno O.

V listopadu na Trumpův tweet reagovala i sama stanice HBO. Naznačila, že se prezident dopustil "zneužití obchodní značky". Na aktuální příspěvek na Instagramu zatím nereagovala.

Trump fotomontáž na Instagramu zveřejnil krátce po tiskové konferenci v Bílém domě, na které znovu obhajoval svůj projekt výstavby zdi na mexicko-americké hranici, o jehož financování se nyní pře s demokraty.

Kvůli sporu o výdaj pět miliard dolarů (112 miliard Kč), který demokraté striktně odmítají podpořit, již dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, takže musí fungovat v nouzovém režimu. Dnes se Trump s demokraty opět sejde, aby jednal o kompromisu.

Zeď hraje velkou roli i v seriálu Hra o trůny, kde chrání obyvatele Sedmi království před nájezdy Divokých. Poslední vývoj děje seriálu ale ukázal, že účinnost ledové bariéry je dosti sporná, připomněla agentura AFP.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy