Zeď se blíží. Trump zveřejnil další příspěvek s odkazem na seriál Hra o trůny

ČTK ČTK
4. 1. 2019 9:48
Americký prezident Donald Trump je zjevně fanouškem úspěšného televizního seriálu stanice HBO Hra o trůny. Už loni v listopadu upozornil citátem z této fantasy ságy na plánové zavedení sankcí vůči Íránu, nyní jej použil opět. "Zeď se blíží," stojí na fotomontáži, kterou zveřejnil na svém Instagramu. Trump se nyní s demokraty pře o financování projektu zdi na hranici s Mexikem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Slova na fotomontáži, na které je rovněž prezident a zeď tvořená vysokými sloupy, odkazují na důležitou seriálovou větu "Zima se blíží". Ta je varováním před blížící se katastrofou a mottem rodiny Starků, jedné ze šlechtických rodin Západozemí, které ve svých knihách stvořil spisovatel George R. R. Martin.

V Trumpově příspěvku bylo použito i nápadně podobné písmo, jaké používá stanice HBO. Stejně jako v anglickém originálu názvu Game of Thrones je i v anglickém nápisu "The Wall Is Coming" na Trumpově fotomontáži proškrtnuto třemi čárami písmeno O.

V listopadu na Trumpův tweet reagovala i sama stanice HBO. Naznačila, že se prezident dopustil "zneužití obchodní značky". Na aktuální příspěvek na Instagramu zatím nereagovala.

Trump fotomontáž na Instagramu zveřejnil krátce po tiskové konferenci v Bílém domě, na které znovu obhajoval svůj projekt výstavby zdi na mexicko-americké hranici, o jehož financování se nyní pře s demokraty.

Kvůli sporu o výdaj pět miliard dolarů (112 miliard Kč), který demokraté striktně odmítají podpořit, již dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, takže musí fungovat v nouzovém režimu. Dnes se Trump s demokraty opět sejde, aby jednal o kompromisu.

Zeď hraje velkou roli i v seriálu Hra o trůny, kde chrání obyvatele Sedmi království před nájezdy Divokých. Poslední vývoj děje seriálu ale ukázal, že účinnost ledové bariéry je dosti sporná, připomněla agentura AFP.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vojtěch Filip může po infarktu opustit nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu může opustit nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

Do nemocnice, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, byl Filip přijat ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

Další zprávy