Zeď se blíží. Trump zveřejnil další příspěvek s odkazem na seriál Hra o trůny

ČTK ČTK
4. 1. 2019 9:48
Americký prezident Donald Trump je zjevně fanouškem úspěšného televizního seriálu stanice HBO Hra o trůny. Už loni v listopadu upozornil citátem z této fantasy ságy na plánové zavedení sankcí vůči Íránu, nyní jej použil opět. "Zeď se blíží," stojí na fotomontáži, kterou zveřejnil na svém Instagramu. Trump se nyní s demokraty pře o financování projektu zdi na hranici s Mexikem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Slova na fotomontáži, na které je rovněž prezident a zeď tvořená vysokými sloupy, odkazují na důležitou seriálovou větu "Zima se blíží". Ta je varováním před blížící se katastrofou a mottem rodiny Starků, jedné ze šlechtických rodin Západozemí, které ve svých knihách stvořil spisovatel George R. R. Martin.

V Trumpově příspěvku bylo použito i nápadně podobné písmo, jaké používá stanice HBO. Stejně jako v anglickém originálu názvu Game of Thrones je i v anglickém nápisu "The Wall Is Coming" na Trumpově fotomontáži proškrtnuto třemi čárami písmeno O.

V listopadu na Trumpův tweet reagovala i sama stanice HBO. Naznačila, že se prezident dopustil "zneužití obchodní značky". Na aktuální příspěvek na Instagramu zatím nereagovala.

Trump fotomontáž na Instagramu zveřejnil krátce po tiskové konferenci v Bílém domě, na které znovu obhajoval svůj projekt výstavby zdi na mexicko-americké hranici, o jehož financování se nyní pře s demokraty.

Kvůli sporu o výdaj pět miliard dolarů (112 miliard Kč), který demokraté striktně odmítají podpořit, již dva týdny nemá část federálních úřadů peníze na svůj provoz, takže musí fungovat v nouzovém režimu. Dnes se Trump s demokraty opět sejde, aby jednal o kompromisu.

Zeď hraje velkou roli i v seriálu Hra o trůny, kde chrání obyvatele Sedmi království před nájezdy Divokých. Poslední vývoj děje seriálu ale ukázal, že účinnost ledové bariéry je dosti sporná, připomněla agentura AFP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy