Film Bird Box vyvolal mánii. Lidé si zavazují oči a jezdí na skútru i eskalátorech

Jakub Heller Jakub Heller
4. 1. 2019 8:55
Americká streamovací platforma Netflix varuje diváky, aby se nepouštěli do nové výzvy, jež zaplavila sociální sítě. Je inspirovaná novým filmem Netflixu s názvem Bird Box a spočívá v tom, že si člověk zaváže oči šátkem a snaží se poslepu pohybovat na veřejnosti a zvládat běžné úkony. Lidé se přitom natáčejí a sdílejí své zkušenosti na sociálních sítích. Čeští diváci, zdá se, se k mánii zatím nepřipojili.
Film Bird Box vyvolal mánii. Lidé si zavazují oči a vyvádějí | Video: Aktuálně, Twitter, Instagram

Nová výzva našla inspiraci ve filmu Bird Box, který knihovnu streamovací služby Netflix rozšířil těsně před Vánoci. Sandra Bullocková v něm hraje ženu, která se snaží se svými dvěma dětmi přežít poté, co záhadná síla zabila většinu světové populace. 

O této tajemné síle není mnoho známo, kromě toho, že kdo na ní ulpí pohledem, zešílí a nakonec si sám vezme život. Aby přežila, musí se Bullocková vydat na nebezpečnou cestu zaslepena šátkem, stejně jako její děti, které jsou označovány jen jako Girl a Boy (Dívka a Chlapec, pozn. red.)

Premisou snímku se však fanoušci inspirovali i v reálném životě. Po sociálních sítích kolují desítky, možná stovky příspěvků a videí, na kterých jsou zachyceni lidé se stejně zakrytým zrakem. Většina z nich se snaží poslepu procházet veřejnými prostranstvími, jako jsou ulice, letištní terminály a obchodní domy, anebo si v podobném duchu hrají se svými dětmi doma. Někteří je přitom však očividně ohrožují na zdraví. 

Netřeba dodávat, že úsilí aktérů výzvy často končí srážkou s okolními lidmi či objekty. Někteří z nich se navíc pouštějí i do mnohem nebezpečnějších činností, jako je jízda na skútru či eskalátorech. 

Netflix proto vydal na Twitteru varování, které má fanoušky od podobného jednání odradit. "Nedokážeme uvěřit, že tohle musíme říkat, ale: Prosíme, nezraňte se při Bird Box challenge. Nevíme, jak to začalo, a ač vítáme nadšení z naší show, Dívka a Chlapec mají pro rok 2019 jen jediné přání - abyste kvůli výzvě neskončili v nemocnici," napsala americká společnost.

Zatím nejsou zprávy o tom, že by se do nebezpečné aktivity pustili i čeští fanoušci. Mánie se zatím, zdá se, týká především Severní Ameriky.

Výzvy, které ohrožují na životě

Není to poprvé, kdy po sociálních sítích koluje podobně neuvážená výzva. V roce 2011 zachvátila internet Cinnamon challenge (skořicová výzva, pozn. red.), která spočívala v tom, že si lidé museli do úst vložit plnou lžíci skořice. Ta se však kvůli jejím fyzikálním vlastnostem nedá jednoduše polknout, a výzva tak končila dušením těch, kdo se jí účastnili, a oblaky skořicového prachu.

O rok později nastoupila Corn drill challenge (výzva s vrtákem a kukuřicí). Jak název napovídá, spočívala v nasazení uvařené kukuřice na vrtačku. Účastníci výzvy se po zapnutí přístroje pokoušeli během pár vteřin díky rychlému pohybu celý klas okousat. Nezřídka si však touto činností vyrazili přední zuby či si vytrhli část vlasů poté, co se jim zamotaly do rotující vrtačky.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Inter Milán jasně vyhrál souboj o druhé místo v Sassuolu

Fotbalisté Interu Milán v přímém souboji o druhé místo zvítězili v 9. kole italské ligy na hřišti Sassuola 3:0. Oba týmy ztrácejí dva body na vedoucí AC Milán, soupeř pražské Sparty v Evropské lize má k dobru nedělní zápas s Fiorentinou.

Inter otevřel skóre ve čtvrté minutě zásluhou Alexise Sáncheze. O deset minut později hosté zvýšili po vlastní brance Vlada Chirichese. Po hodině hry stanovil konečný výsledek Roberto Gagliardini.

Sassuolo prohrálo v ligové sezoně poprvé, zatímco tým trenéra Antonia Conteho bodoval v pátém kole po sobě. V Serii A zůstávají neporaženi jen AC Milán a mistr posledních devíti sezon Juventus Turín.

před 1 hodinou

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Další zprávy