Experti v Silicon Valley berou LSD, pomáhá jim zlepšit výkon a tlumí deprese

jaz
2. 12. 2015 8:42
LSD je velmi populární v pracovních týmech v Silicon Valley. V oblibě je mají tamní technologičtí experti již řadu let a tuto halucinogenní drogu berou kromě zpestření volného času i kvůli zvýšení pracovní výkonnosti. Přestože vliv LSD na zlepšení kreativity není vědecky podložen, uživatelé se shodují, že droga jim pomáhá řešit zásadní pracovní úkoly v mnohem kratším čase. Navíc lépe spí a stravují se. Odborníci ovšem upozorňují na nežádoucí účinky nebo podivné chování, které může skončit i sebevraždou.
Foto: Psychonaught / Wikimedia Commons

San Francisco – V poslední době roste počet lidí experimentujících s malými dávkami psychedelik, kteří tak zlepšují své pracovní nasazení. Úkoly, na kterých by běžně pracovali čtyři hodiny, dokážou s dávkou LSD zvládnout za polovinu času.

LSD je také oblíbeným povzbuzovačem v Silicon Valley, technologičtí experti si účinky velmi pochvalují, informovala CNN.

Po dávce deseti až 15 mikrogramů, což je zhruba desetina normální dávky, se uživatelé cítí nabuzení a uvádějí, že se jim zrychluje myšlení. Zlepšuje se jim náhled na věc a rychleji pochopí, v čem je problém a jaké je jeho řešení.

LSD

Na konferenci v New Yorku mluvil minulý měsíc dokumentarista John Andrew o své zkušenosti s dávkami psilocybinu. "Zažil jsem jasné myšlení, které je téměř nepopsatelné," uvedl po šestiměsíčním užívání.

Podobně se na psychedelika dívají i zaměstnanci v Silicon Valley, počítačoví experti díky nim zvládají těžký pracovní nápor. Tito netradiční uživatelé drog, mezi které se řadil údajně i Steve Jobs, jsou různého věku i pracovních zkušeností. Své o tom ví i jednapadesátiletý Kevin Herbert ze společnosti Cisco. Psychedelika kvůli práci užívá již od dosažení zletilosti, a to několikrát ročně. Jeho cílem je, jak sám říká, "hacknout limity své přirozené mysli".

Herbert pracoval na přiděleném úkolu déle než měsíc a po užití LSD si uvědomil, že problém hledal tam, kde nebyl. Řešení se nacházelo v hardwaru, nikoliv v softwaru, což předtím přehlédl.

Proti migréně i depresím

Server Rolling Stone poukazuje na příběh 25letého Kenyho s magisterským vzděláním ze Stanfordu, který pracuje v Silicon Valley pro technologický start-up. "Mikrodávky mi pomohly vymyslet nové návrhy a prozkoumat nové způsoby myšlení. Byli byste překvapeni, kolik lidí to ve skutečnosti dělá. Je to úžasné," říká Keny, který užívá psychedelika společně s kolegy v kanceláři.

Pozitivní účinky potvrzuje i doktor James Fadiman, psychedelický výzkumník, který uvádí, že uživatelé nejen lépe spí a stravují se, ale mikrodávky LSD dokonce mohou mírnit deprese, migrény i chronický únavový syndrom. Pro dosažení lepších výsledků v práci doporučuje mikrodávky jednou za čtyři dny vždy v ranních hodinách.

Ne všechny zkušenosti s těmito drogami jsou pozitivní. Jak uvádí The Telegraph, jeden nejmenovaný zaměstnanec učinil zásadní rozhodnutí své kariéry právě pod vlivem halucinogenních houbiček, čehož později litoval.

S tragickým následkem LSD má také zkušenost známý zpěvák Nick Cave, kterému se v červenci letošního roku zabil syn. Po požití psychedelické drogy spadl z útesu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy