Marihuanu budou doručovat drony. Projekt zatím brzdí zákony

jaz
5. 8. 2015 12:02
Zásilková služba v Kalifornii chce doručovat konopné produkty pomocí dronů. Momentálně čeká na povolení od úřadů, jedna zásilka vyjde zákazníky v přepočtu na dva a půl tisíce korun.
Konopný dron
Konopný dron | Foto: Trees Delivery

San Francisco – Společnost Trees Delivery prodává marihuanu k lékařským účelům a teď rozjíždí projekt doručování konopných balíčků pomocí dronů. Momentálně čeká na povolení od Federálního úřadu pro letectví (FAA), informoval web Mashable

"Díváme se na drony jako na úžasné nástroje pro doručování. Dron totiž nepřijde nikdy pozdě," vysvětlil ředitel společnosti Marshall Hayner, který zároveň ví, že současná legislativa není komerčnímu využívání dronů příliš nakloněna a že jde zatím spíše o vizi než o reálný projekt. "Až se právní situace změní, budeme připraveni."

Server Mashable si ale klade otázku, jak se společnost vypořádá s rizikem krádeží. Když se totiž rozkřikne, že nad San Franciscem létají drony plné marihuany, bude o ně velký zájem ze strany rekreačních uživatelů drog, pro které nebude problém si bezpilotního poslíčka z oblohy sestřelit.

Společnost Trees Delivery momentálně vlastní tři drony s mechanickými pažemi, které prošly testy a jsou připraveny vzlétnout, jakmile dostanou povolení od příslušných úřadů. Létat budou zatím jen v oblasti San Francisco Bay, do budoucna ale plánují své podnikání rozšířit i do Los Angeles nebo Denveru.

Zákazníci si mohou vybrat ze tří variant balíčků. Krabička, ze které nikdo díky hermeneuticky uzavřeným sáčkům nic nepozná ani neucítí, se prodává od 99 dolarů (cca 2,5 tisíce korun) do 150 dolarů (necelé čtyři tisíce korun). Zájemci mohou platit i bitcoiny. 

Konopný dron v praxi | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy