Marihuanu budou doručovat drony. Projekt zatím brzdí zákony

jaz
5. 8. 2015 12:02
Zásilková služba v Kalifornii chce doručovat konopné produkty pomocí dronů. Momentálně čeká na povolení od úřadů, jedna zásilka vyjde zákazníky v přepočtu na dva a půl tisíce korun.
Konopný dron
Konopný dron | Foto: Trees Delivery

San Francisco – Společnost Trees Delivery prodává marihuanu k lékařským účelům a teď rozjíždí projekt doručování konopných balíčků pomocí dronů. Momentálně čeká na povolení od Federálního úřadu pro letectví (FAA), informoval web Mashable

"Díváme se na drony jako na úžasné nástroje pro doručování. Dron totiž nepřijde nikdy pozdě," vysvětlil ředitel společnosti Marshall Hayner, který zároveň ví, že současná legislativa není komerčnímu využívání dronů příliš nakloněna a že jde zatím spíše o vizi než o reálný projekt. "Až se právní situace změní, budeme připraveni."

Server Mashable si ale klade otázku, jak se společnost vypořádá s rizikem krádeží. Když se totiž rozkřikne, že nad San Franciscem létají drony plné marihuany, bude o ně velký zájem ze strany rekreačních uživatelů drog, pro které nebude problém si bezpilotního poslíčka z oblohy sestřelit.

Společnost Trees Delivery momentálně vlastní tři drony s mechanickými pažemi, které prošly testy a jsou připraveny vzlétnout, jakmile dostanou povolení od příslušných úřadů. Létat budou zatím jen v oblasti San Francisco Bay, do budoucna ale plánují své podnikání rozšířit i do Los Angeles nebo Denveru.

Zákazníci si mohou vybrat ze tří variant balíčků. Krabička, ze které nikdo díky hermeneuticky uzavřeným sáčkům nic nepozná ani neucítí, se prodává od 99 dolarů (cca 2,5 tisíce korun) do 150 dolarů (necelé čtyři tisíce korun). Zájemci mohou platit i bitcoiny. 

Konopný dron v praxi | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 12 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy