Roboti obsadí miliony pracovních pozic. Lidé musí zabrat

pej
22. 2. 2015 11:00
Roboti by v budoucnu mohli nahradit až 10,5 miliónů britských zaměstnanců. Zdejší odborníci se snaží motivovat lidi, aby se začali vzdělávat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Britský pracovní trh projde v budoucnu velkými změnami. Odborníci totiž předpokládají, že by až deset miliónů pracovních pozic v příštích dvaceti letech mohli obsadit roboti.

Týkat se to bude zejména nízko příjmové třídy nekvalifikovaných pracovníků. Pravděpodobnost ztráty zaměstnání je u lidí s ročním příjmem do 30 tisíc liber (v přepočtu jeden milión korun) pět krát vyšší než u těch, kteří vydělají více než 100 tisíc (3,5 milionu korun).

"Obrovský technologický pokrok může znamenat nebezpečí pro levnější a méně kvalifikovanou pracovní sílu," bylo uvedeno v tiskovém prohlášení firmy Deloitte a oxfordské univerzity.

Nekvalifikovanou práci nahradí roboti

Podle odhadů výzkumu vyplývá, že by v budoucnu mohlo přijít o práci až 10, 8 milionů Britů (35 procent) z celkových 30,76 miliónů zaměstnaných lidí.

Celkově lze také předpokládat, že nejméně budou ohroženi obyvatelé Londýna, kde pracovní trh nabízí méně pozic v sektorech výrobních a zároveň více v oborech vyžadujících vyšší míru kreativity, speciálních dovedností a znalostí.

"Technologický pokrok by mohl způsobit výrazné změny na trhu práce ve Velké Británii. Pokud tyto změny nebudou dopředu řešeny, mohly by znamenat riziko vysoké nezaměstnanosti,“ řekl zástupce firmy Deloitte. "Zároveň by mohlo dojít k rozšíření propasti mezi bohatými a chudými," dodal.

Nejvyššímu riziku čelí lidé v sektorech jako je správa, prodej, doprava, stavebnictví, hornictví, energetika a výroba. Naopak v odvětvích vyžadující speciální lidské dovednosti jako je věda, výzkum, školství, právo a soudnictví nebo zdravotnictví hrozí automatizace práce minimálně.

Motivujme lidi ke vzdělávání

Průzkum ale také upozornil na vznik až sedmi tisíc nových míst, která budou vyžadovat lidský faktor a ne technologii.

VIDEO V Japonsku představili robotí slečny
VIDEO V Japonsku představili robotí slečny | Video: YouTube

" To jak budou Britové schopni v budoucnu čelit konkurenci strojů, záleží teď na jejich schopnosti pracovat na svých dovednostech," uvedl jeden z autorů studie. Podle něj alarmující zpráva přišla právě včas. Lidé musí být  napřed před technologiemi a musí mít náležitou motivaci k sebezdokonalování.

Automatizovanou pracovní sílu využívá například firma Microsoft. Ta nedávno "najala" zhruba jedna a půl metru vysoké roboty, kteří mají zabezpečit ochranu centra v kalifornském Silicon Valley. Ti jsou vybaveni kamerami v HD rozlišení a speciálními senzory s alarmem. Zároveň ale nedisponují žádnou zbraní, takže jediné, co mohou dělat v okamžiku ohrožení je povolat do akce lidskou ochranku.

automatizací začala ale už například i americká armáda, která začala do bojových akcí nasazovat například robotické psy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy