Roboti obsadí miliony pracovních pozic. Lidé musí zabrat

pej
22. 2. 2015 11:00
Roboti by v budoucnu mohli nahradit až 10,5 miliónů britských zaměstnanců. Zdejší odborníci se snaží motivovat lidi, aby se začali vzdělávat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Britský pracovní trh projde v budoucnu velkými změnami. Odborníci totiž předpokládají, že by až deset miliónů pracovních pozic v příštích dvaceti letech mohli obsadit roboti.

Týkat se to bude zejména nízko příjmové třídy nekvalifikovaných pracovníků. Pravděpodobnost ztráty zaměstnání je u lidí s ročním příjmem do 30 tisíc liber (v přepočtu jeden milión korun) pět krát vyšší než u těch, kteří vydělají více než 100 tisíc (3,5 milionu korun).

"Obrovský technologický pokrok může znamenat nebezpečí pro levnější a méně kvalifikovanou pracovní sílu," bylo uvedeno v tiskovém prohlášení firmy Deloitte a oxfordské univerzity.

Nekvalifikovanou práci nahradí roboti

Podle odhadů výzkumu vyplývá, že by v budoucnu mohlo přijít o práci až 10, 8 milionů Britů (35 procent) z celkových 30,76 miliónů zaměstnaných lidí.

Celkově lze také předpokládat, že nejméně budou ohroženi obyvatelé Londýna, kde pracovní trh nabízí méně pozic v sektorech výrobních a zároveň více v oborech vyžadujících vyšší míru kreativity, speciálních dovedností a znalostí.

"Technologický pokrok by mohl způsobit výrazné změny na trhu práce ve Velké Británii. Pokud tyto změny nebudou dopředu řešeny, mohly by znamenat riziko vysoké nezaměstnanosti,“ řekl zástupce firmy Deloitte. "Zároveň by mohlo dojít k rozšíření propasti mezi bohatými a chudými," dodal.

Nejvyššímu riziku čelí lidé v sektorech jako je správa, prodej, doprava, stavebnictví, hornictví, energetika a výroba. Naopak v odvětvích vyžadující speciální lidské dovednosti jako je věda, výzkum, školství, právo a soudnictví nebo zdravotnictví hrozí automatizace práce minimálně.

Motivujme lidi ke vzdělávání

Průzkum ale také upozornil na vznik až sedmi tisíc nových míst, která budou vyžadovat lidský faktor a ne technologii.

VIDEO V Japonsku představili robotí slečny
VIDEO V Japonsku představili robotí slečny | Video: YouTube

" To jak budou Britové schopni v budoucnu čelit konkurenci strojů, záleží teď na jejich schopnosti pracovat na svých dovednostech," uvedl jeden z autorů studie. Podle něj alarmující zpráva přišla právě včas. Lidé musí být  napřed před technologiemi a musí mít náležitou motivaci k sebezdokonalování.

Automatizovanou pracovní sílu využívá například firma Microsoft. Ta nedávno "najala" zhruba jedna a půl metru vysoké roboty, kteří mají zabezpečit ochranu centra v kalifornském Silicon Valley. Ti jsou vybaveni kamerami v HD rozlišení a speciálními senzory s alarmem. Zároveň ale nedisponují žádnou zbraní, takže jediné, co mohou dělat v okamžiku ohrožení je povolat do akce lidskou ochranku.

automatizací začala ale už například i americká armáda, která začala do bojových akcí nasazovat například robotické psy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy