Lysohlávky a LSD léčí duševní poruchy, tvrdí známý psychiatr

pej
8. 6. 2015 9:39
Přední britský psychiatr volá po změně tamní legislativy týkající se halucinogenních drog. LSD či lysohlávky by podle něj měly být použity při léčbě duševních poruch.
Lysohláky
Lysohláky | Foto: Thinkstock

Londýn - Známý psychiatr James Rucker volá po změně britské legislativy v souvislosti s užitím halucinogenních drog. Současná právní úprava totiž omezuje jejich použití i v rámci klinických studií, píše The Telegraph.

"Neexistují žádné relevantní důkazy, které by potvrzovaly, že psychedelické drogy jsou návykové. Jen málo případů naznačuje, že by mohly být škodlivé. Nejvíce důkazů naopak mluví o tom, že se ukázaly jako účinné v léčbě mnoha duševních poruch," argumentuje James Rucker.

Čestný člen londýnského psychiatrického institutu zároveň poukázal na výsledky dalších lékařských studií. "Ukázaly se jako účinné například během léčby pacientů v pokročilém stadiu rakoviny, u lidí trpících obsedantně kompulzivní poruchou, závislostí na alkoholu a nikotinu nebo bolestmi hlavy," upřesnil.

Svoje argumenty rovněž podepřel i klinickými studiemi z 50. a 60. let minulého století, které rovněž naznačily pozitivní dopady halucinogenů při léčbě například depresí, posttraumatických stresových poruch, obsedantně kompulzivních poruch nebo alkoholismu. Rucker dále kritizuje ukončení zmíněných výzkumů v souvislosti s jejich zákazem v roce 1967.

Devadesát pět procent lidí přichází se strachem a úzkostí, že v sobě mají obsahy, které je zaskočí, ale většinou je to velmi bezpečné, říká o holotropním dýchání psychoterapeut Michael Vančura. | Video: Daniela Drtinová

Ve Velké Británii v současnosti existují pouze čtyři nemocnice s licencí na držení halucinogenních přípravků.

"Povolení je finančně velmi náročné. Zdravotnická zařízení vyjde na dva tisíce liber, navíc jsou ještě pravidelně každý měsíc podrobována policejním prohlídkám. Vše ztěžují i přísná opatření ohledně uchovávání a přepravy drog," přibližuje Rucker s tím, že využití halucinogenů ve výzkumu je kvůli britské legislativě pětkrát draží než v případě kokainu či heroinu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy