Děti pijící alkohol mají blíž k tvrdým drogám, varuje Nešpor

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 27. 8. 2015 22:05
Dětští konzumenti alkoholu jsou velkým nebezpečím pro budoucnost společnosti. Dospělí ale tento problém přehlížejí, tvrdí psychiatr Karel Nešpor.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rozhovor  Počet dětí, které mají už ve velmi nízkém věku zkušenost s alkoholem, v Česku stoupá. Zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) potvrdila, že od roku 2002 u nás vzrostl počet patnáctiletých, kteří již ochutnali alkohol, ze 70 procent na 94 procent.

Podle psychiatra Karla Nešpora za to může především nízké zdanění alkoholu a laxní přístup společnosti.

Primář kliniky mužských závislostí v pražských Bohnicích rovněž varuje před dopady tohoto trendu. "Pro budoucnost národa je důležité, jestli budou další generace vzdělané, inteligentní a konkurenceschopné. Mozek dospívajících je ve vztahu k alkoholu mnohem zranitelnější než v pozdějších letech," vysvětluje.

Aktuálně.cz: Poslední výzkumy potvrzují, že české děti mají k alkoholu velmi blízko. V 15 letech pije alkohol pravidelně 33 procent dívek a téměř polovina chlapců. Bylo to tak vždycky?

Karel Nešpor: V předválečném Česku byla spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele přibližně třetinová. Po válce nastal pozvolný vzestup. Koncem 80. let spotřeba poněkud poklesla. To vystřídal strmý vzestup v 90. letech. V současnosti se drží spotřeba alkoholu na vysoké úrovni kolem deseti litrů stoprocentního lihu na osobu. Problémy s alkoholem u dětí do značné míry kopírují vývoj spotřeby alkoholu.

A.cz: Česko je na tom hůř i v porovnání s ostatními evropskými státy. Čím si vysvětlujete, že české děti mají tak blízko k alkoholu?

Může za to neschopnost nebo neochota politiků zvýšit zdanění alkoholu a tvrdě trestat prodej alkoholu nezletilým. Rodiče bych považoval často spíše za oběti. Umravňovat opíjející se výrostky není právě snadná záležitost.

A.cz: Proč si tedy české děti a dospělí tak výrazně oblíbili alkohol?

Důvody jsou zřejmé, a to nízké zdanění alkoholu, slabé a špatně prosazované zákony na ochranu dětí před alkoholem a masivní reklama. Podobně jako kulomet ani alkohol není běžná komodita. To si politici vyznávající všemocný trh neuvědomili.

A.cz: Mají děti, které se s alkoholem pravidelně setkávají ve velmi mladém věku, posléze blíž k závislosti na tvrdých drogách?

Ano mají. Alkohol a drogy jsou snadno zaměnitelné a často dochází k jejich souběžnému zneužívání. To nepřekvapuje, uvážíme-li, že alkohol působí v mozku na stejné receptory jako opiáty nebo pervitin.

A.cz. Máte pocit, že tato problematika je naší společností přehlížena?

Ano, to je pravda.

A.cz: Je správné, když rodiče dovolí svým dětem ochutnat alkohol?

Zahraniční výzkum prokázal, že je to velká chyba. Děti, kterým rodiče doma alkohol zakazovali, ho pily méně, i když byly mimo domov. 

Radit Čechům pít alkohol v situaci, kdy je spotřeba deset litrů 100% lihu na osobu, považuju buď za nedostatek kontaktu s realitou, nebo marketingový záměr, tvrdí odborník na závislosti Karel Nešpor. | Video: Martin Veselovský

A.cz: Jakými zásadami by se měl řídit rodič, aby se z dítěte nestal alkoholik?

Úspěšný rodič by měl být například laskavý, tedy trávit s potomkem dostatek času, trpělivě a s pochopením mu naslouchat a jít mu dobrým příkladem. Dále by měl svým dětem klást rozumná omezení (například nedovolit jim hrát počítačové hry nebo sledovat televizi dlouho do noci nebo na úkor povinností). Rodiče by rovněž svoje problémy měli řešit sami mezi sebou a nezatahovat do nich svoje děti. A v neposlední řadě jim najít střízlivé zájmy mimo domov. K dobrým zájmům nepatří vrcholový sport, zejména ne fotbal. Ten rizika zvyšuje (úrazy, stres, dopink, častý hazard i alkohol).  

A.cz: Lze v souvislosti s dětmi pijícími alkohol opravdu hovořit o tíživém společenském problému, nebo jde jen o mediální bublinu?

Pro budoucnost národa je důležité, jestli budou další generace vzdělané, inteligentní a konkurenceschopné. Mozek dospívajících je ve vztahu k alkoholu mnohem zranitelnější než v pozdějších letech. Pití alkoholu, zejména nárazové pití vysokých dávek, představuje velké riziko pro mozek dospívajících, jejich vzdělání a uplatnění. S kolegou Csémym jsme odhadli počet takto znevýhodněných dospívajících v Česku na 50 tisíc osob.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy