Děti pijící alkohol mají blíž k tvrdým drogám, varuje Nešpor

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 27. 8. 2015 22:05
Dětští konzumenti alkoholu jsou velkým nebezpečím pro budoucnost společnosti. Dospělí ale tento problém přehlížejí, tvrdí psychiatr Karel Nešpor.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rozhovor  Počet dětí, které mají už ve velmi nízkém věku zkušenost s alkoholem, v Česku stoupá. Zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) potvrdila, že od roku 2002 u nás vzrostl počet patnáctiletých, kteří již ochutnali alkohol, ze 70 procent na 94 procent.

Podle psychiatra Karla Nešpora za to může především nízké zdanění alkoholu a laxní přístup společnosti.

Primář kliniky mužských závislostí v pražských Bohnicích rovněž varuje před dopady tohoto trendu. "Pro budoucnost národa je důležité, jestli budou další generace vzdělané, inteligentní a konkurenceschopné. Mozek dospívajících je ve vztahu k alkoholu mnohem zranitelnější než v pozdějších letech," vysvětluje.

Aktuálně.cz: Poslední výzkumy potvrzují, že české děti mají k alkoholu velmi blízko. V 15 letech pije alkohol pravidelně 33 procent dívek a téměř polovina chlapců. Bylo to tak vždycky?

Karel Nešpor: V předválečném Česku byla spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele přibližně třetinová. Po válce nastal pozvolný vzestup. Koncem 80. let spotřeba poněkud poklesla. To vystřídal strmý vzestup v 90. letech. V současnosti se drží spotřeba alkoholu na vysoké úrovni kolem deseti litrů stoprocentního lihu na osobu. Problémy s alkoholem u dětí do značné míry kopírují vývoj spotřeby alkoholu.

A.cz: Česko je na tom hůř i v porovnání s ostatními evropskými státy. Čím si vysvětlujete, že české děti mají tak blízko k alkoholu?

Může za to neschopnost nebo neochota politiků zvýšit zdanění alkoholu a tvrdě trestat prodej alkoholu nezletilým. Rodiče bych považoval často spíše za oběti. Umravňovat opíjející se výrostky není právě snadná záležitost.

A.cz: Proč si tedy české děti a dospělí tak výrazně oblíbili alkohol?

Důvody jsou zřejmé, a to nízké zdanění alkoholu, slabé a špatně prosazované zákony na ochranu dětí před alkoholem a masivní reklama. Podobně jako kulomet ani alkohol není běžná komodita. To si politici vyznávající všemocný trh neuvědomili.

A.cz: Mají děti, které se s alkoholem pravidelně setkávají ve velmi mladém věku, posléze blíž k závislosti na tvrdých drogách?

Ano mají. Alkohol a drogy jsou snadno zaměnitelné a často dochází k jejich souběžnému zneužívání. To nepřekvapuje, uvážíme-li, že alkohol působí v mozku na stejné receptory jako opiáty nebo pervitin.

A.cz. Máte pocit, že tato problematika je naší společností přehlížena?

Ano, to je pravda.

A.cz: Je správné, když rodiče dovolí svým dětem ochutnat alkohol?

Zahraniční výzkum prokázal, že je to velká chyba. Děti, kterým rodiče doma alkohol zakazovali, ho pily méně, i když byly mimo domov. 

Radit Čechům pít alkohol v situaci, kdy je spotřeba deset litrů 100% lihu na osobu, považuju buď za nedostatek kontaktu s realitou, nebo marketingový záměr, tvrdí odborník na závislosti Karel Nešpor. | Video: Martin Veselovský

A.cz: Jakými zásadami by se měl řídit rodič, aby se z dítěte nestal alkoholik?

Úspěšný rodič by měl být například laskavý, tedy trávit s potomkem dostatek času, trpělivě a s pochopením mu naslouchat a jít mu dobrým příkladem. Dále by měl svým dětem klást rozumná omezení (například nedovolit jim hrát počítačové hry nebo sledovat televizi dlouho do noci nebo na úkor povinností). Rodiče by rovněž svoje problémy měli řešit sami mezi sebou a nezatahovat do nich svoje děti. A v neposlední řadě jim najít střízlivé zájmy mimo domov. K dobrým zájmům nepatří vrcholový sport, zejména ne fotbal. Ten rizika zvyšuje (úrazy, stres, dopink, častý hazard i alkohol).  

A.cz: Lze v souvislosti s dětmi pijícími alkohol opravdu hovořit o tíživém společenském problému, nebo jde jen o mediální bublinu?

Pro budoucnost národa je důležité, jestli budou další generace vzdělané, inteligentní a konkurenceschopné. Mozek dospívajících je ve vztahu k alkoholu mnohem zranitelnější než v pozdějších letech. Pití alkoholu, zejména nárazové pití vysokých dávek, představuje velké riziko pro mozek dospívajících, jejich vzdělání a uplatnění. S kolegou Csémym jsme odhadli počet takto znevýhodněných dospívajících v Česku na 50 tisíc osob.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy