Plot na hranicích najdete i mezi Finskem a Norskem. Zjistili jsme, proti komu je

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 9. 8. 2017 11:28
Částí hranice mezi Finskem a Norskem se již roky táhne horskými a bažinatými pustinami plot. Každoročně ho obnovuje a spravuje padesátka zaměstnanců. Ještě zajímavější je, že zde slouží proti živelné migraci. Nutno však dodat, že proti migraci sobů, kterých tu na úplném severu Evropy, v oblasti Laponska, žijí tisíce.
Plot na finsko-norské hranici. | Video: Zuzana Hronová

Severní část Skandinávie, zvaná Laponsko, je domovinou původního obyvatelstva - Sámů. Ti byli zvyklí používat území nehledě na hranice zemí, které se tu často měnily. Pod Švédsko patřívalo Finsko, pod Dánsko Norsko,  pak zas Finsko patřilo pod Rusko, ale Sámové měli zkrátka své Laponsko.

Známé jsou také úchvatné záběry z dronu, kterak sámští pastevci převádějí po zasněžených planinách tisíce sobů z letních pastvin na pobřeží Norska do zimních pastvin v lesích ve vnitrozemí Finska.

Nicméně volná migrace sobů je regulována desítky let udržovaným plotem, který se táhne částí hranice Finska s Norskem - bažinami i březovými lesíky. Ročně se o něj stará téměř padesátka pracovníků a pečlivě ho obnovuje.

Vede i kolem turisty vyhledávaného Trojmezníku (Treriksröset), mohyly zbudované v jezeře, kde se protínají hranice Finska, Norska a Švédska.

Originální hranice  Finska, Norska a Švédska. Střetávají se v jezeře, v místě zbudovali mohylu a k ní chodníček.
Originální hranice Finska, Norska a Švédska. Střetávají se v jezeře, v místě zbudovali mohylu a k ní chodníček. | Foto: Zuzana Hronová

Není totiž sob jako sob, dělí se na mnoho druhů a kupříkladu takový finský lesní sob čítá asi pouhé dva tisíce kusů, zatímco méně vzácné druhy mají až desítky tisíc jedinců. Není proto žádoucí, aby se vzácní sobi mísili s jinými, čímž by tento již tak ohrožený druh vyhynul.

A podobně to mají i Sámové, tedy původní obyvatelé Laponska. Platí pro ně celá řada výjimek, nemusí patřit do žádné oficiální země ani se hlásit k některému z oficiálních národů. Při pohybu se svými stády nemusí respektovat státní hranice na severu Evropy, pohyb sobů regulují pouze tyto ploty, uzavírající části hranice.

Ovšem existuje výjimka. Tou je norsko-ruská a finsko-ruská hranice, kde platí nesrovnatelně přísnější pravidla nejen pro soby, ale i pro lidi. Také ploty tu jsou podstatně bytelnější a střeženější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy