Norská rodina žije v hliněném domku pod skleněnou kopulí. Za polárním kruhem pěstují i zeleninu

Norská rodina žije v hliněném domku pod skleněnou kopulí. Za polárním kruhem pěstují i zeleninu
Norská rodina žije v hliněném domku pod skleněnou kopulí. Za polárním kruhem pěstují i zeleninu
Třípatrový domek je schovaný v solární skleněné kopuli. Ta je vysoká zhruba sedm a půl metru.
Skleněná kopule chrání dům před silným větrem a mrazem.
Díky kopuli má domek i prostornou zimní zahradu. Rodina zde pěstuje meruňky, hroznové víno, švestky, ale i kiwi nebo okurky.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
17. 2. 2017 11:10
Proto, aby mohli žít za polárním kruhem a pěstovat zeleninu, postavili si dům z mazaniny uvnitř skleněné kopule. Do atypického řešení se zamilovali a ani po třech letech by na svém bydlení nic neměnili.

Navzdory nepříznivým klimatickým podmínkám žijí Hjertefølgerovi na ostrově Sandhornøya za severním polárním kruhem už tři roky. Vlastnoručně postavený dům skryli do více než sedm metrů vysoké prosklené solární kopule. V netradičním iglú pěstují i zeleninu a ovoce. 

Přírodní dům, který si manželé postavili sami z písku, jílu a vody, není nijak odlišný od běžných staveb. Atypické je právě jeho ukrytí uvnitř kopule. 

"Atmosféra našeho domu je jedinečná. Je tu takový klid, že slyšíte ticho. V domě funguje vše přesně tak, jak jsme chtěli a plánovali. Milujeme ho, protože má velmi osobitého ducha," pochvaluje si rodina bydlení za polárním kruhem i po třech letech. Kromě příjemného klimatu nabízí skleněné iglú i unikátní výhled.

Jedním z hlavních důvod, proč se Hjertefølgerovi rozhodli svůj dům koncipovat ojedinělým způsobem, byla touha změnit životní styl. Chtěli mít také možnost pěstovat si vlastní zeleninu a díky skleníkovému klimatu se jim to daří o zhruba pět měsíců déle, než kdyby měli klasickou zahradu.

Pod skleněný poklop se schovaly i solární panely, které stačí vytvořit veškerou energii pro šestičlennou rodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy