Sauna jako architektura požitku. Výstava představí nejzajímavější projekty

Sauna ve Spojených státech.
Největší veřejná sauna na světě stojí na malém norském ostrově Sandhornøya.
V celé ploše prosklená přední stěna nabízí výhled na Severní ledový oceán.
Najednou pojme stovku návštěvníků.
Saunování je neodmyslitelnou součástí finské národní kultury a identity, na 5,4 milionu Finů připadá zhruba 3,3 milionu saun. Tato veřejná stojí na místě bývalého průmyslového centra v Helsinkách.
Foto: archiv Galerie Jaroslava Frágnera
Petra Jansová Petra Jansová
13. 1. 2017 13:43
Výstava Sauna / Architektura požitku v Galerii Jaroslava Fragnera mapuje saunu jako sociologický fenomén, místo požitku i zajímavou oblast architektonické tvorby. Představí výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce: betonové sauny v Německu, prosklené v Estonsku i létající u české obce Obříství. Výstava začne 18. ledna a potrvá do 23. března.

Veřejné lázně byly kdysi místem pro navazování a udržování sociálních kontaktů, prostředím pro relaxaci a sport, ale i pro politické diskuse, obchodní schůzky a požitkářství. Dnes může podobně fungovat sauna, a to nejenom ve Skandinávii, kde se stala součástí národní kultury.

Sauna je navíc důležitým segmentem architektonické a stavební produkce. „Mnoho významných staveb vzniklo ve Finsku, Švédsku nebo Rakousku. V zemích, kde je veden dialog s geniem loci, kde je snaha o podporu udržitelné architektury a kde se nehovoří pouze o vzrušujících architektonických gestech," vysvětluje ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Sauna může být i komunitní a sociální platformou, jako je tomu v Sandhornøy na severu Norska (největší sauna na světěrealizovaná v rámci projektu nomádského festivalu SALT) nebo v helsinském Loyly Public Sauna Complex.

Zároveň může být i součástí plánů při revitalizaci brownfieldů, jako v případě plechové katedrály od berlínských Raumlabor, která oživila staré doky v Göteborgu.

Saunování má silnou tradici i v České republice. „Lázeňství na našem území bychom mohli datovat již od středověku, vždy bylo spojováno s kvalitní architekturou a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity,“ říká Merta.

I v Česku můžeme navštívit velké množství zajímavých a především nízkorozpočtových staveb. „Možná dokonce můžeme hovořit o české alternativní cestě díky studiu H3T, které si vydobylo pevnou pozici po celé Evropě,“ dodává Merta.

Výstava představuje výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce a různé typologické příklady a postupy.  

 

Právě se děje

Další zprávy