Tak úchvatný výhled z toalet nikde jinde na světě není. Architekti kouzlili u norského vodopádu

Tak úchvatný výhled z toalet nikde jinde na světě není. Architekti kouzlili u norského vodopádu
Nachází se v otevřené krajině. Architekti využili výhledu směrem ke strmým horským stěnám a na údolí řeky.
Jde o turisticky oblíbenou lokalitu, která již v minulosti přitáhla přední světové architektonické hvězdy. Jako například švýcarského architekta Petera Zumthora.
Fasáda směrem k řece je z nerezové oceli.
Zbytek je obložen lokálními kameny.
Foto: Fortunen/Vidar Herre
Petra Jansová Petra Jansová
15. 7. 2017 11:02
Norské architektonické studio Fortunen navrhlo poblíž vodopádu Skjervsfossen malou budovu, která slouží jako malé technické zázemí a veřejná toaleta. "Naším záměrem bylo vytvořit jedinečný a překvapivý zážitek s ohledem na místní přírodu. Snažili jsme se co nejvíce zpřístupnit okolní divokou přírodu, aniž bychom jí ublížili," vysvětlují architekti. Objekt stojí v místě, které již v minulosti přitáhlo přední světové architektonické hvězdy. Na stezce vedoucí kolem vodopádu stojí i muzeum na pilotech od švýcarského architekta Petera Zumthora.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy