Chtěl pochopit nudisty. Na rok se stal jedním z nich

Magazín Magazín
13. 7. 2015 9:47
Americký spisovatel chtěl vědět, co nudisty přitahuje na nahotě. Aby pochopil život této komunity, stal se na rok její součástí.
Mark Haskell Smith
Mark Haskell Smith | Foto: Mark Haskell Smith.com

Los Angeles - Co lidi tak fascinuje na nudismu? Odpověď na tuto otázku hledal během ročního experimentu americký spisovatel Mark Haskell Smith, který se rozhodl stát na 365 dní součástí této komunity, píše BBC.

"Zajímalo mě, proč to ti lidé dělají, i když jsou za to kritizováni," vysvětluje svoje pohnutky.  

Během dvanácti měsíců navštívil nudistická centra po celém světě. Od vyhlášené nudistické pláže a hotelového resortu v Kalifornii (Desert Sun Resort), jižní Francii (Cap d´Agde) až po Bahamy. Po počátečním pocitu studu se posléze osmělil a nahý vyrazil i na alpskou túru nebo na nudistickou diskotéku.

"Byl jsem vyděšený. Cítil jsem se tak trapně," popisuje svůj první zážitek spisovatel. Rozpaky ale nepominuly ani později. Přestože byl uvolněnější, tak v okamžiku, kdy se měl svléct, znervózněl. 

"Problémy ale tkvěly v mojí vlastní hlavě. Nudisté nevnímají nahotu jako většina z nás. My jsme zvyklí na dokonalá těla z reklam a televize a stydíme se pak za naše chyby," kritizuje většinovou společnost.

Tolerantní a sebevědomí nudisté

Podle Smithe bychom se měli naučit brát se stejně jako nudisté. Naturismus rovněž považuje za výbornou školu tolerance. "Naše společnosti ji velmi potřebuje, a tohle je dobré místo, kde se jí naučit," dodává.

Komunita na něj působila velmi soudržně a různorodě, do skupiny patřili hasiči, manažeři, lékaři či univerzitní profesoři.

Nejsilnější moment zažil podle svých slov na diskotéce, kde se setkal s téměř 80letou ženou, která se i přes pokročilý věk nestyděla tančit nahá uprostřed parketu. "Říkal jsem si, že je to buď ten nejstrašnější, nebo naopak nejinspirativnější pohled," vysvětlil s tím, že by chtěl mít někdy stejnou odvahu jako tato žena.

"Nudismus rozhodně není o sexu," vysvětluje. Rok mu ale stačil a napříště se bude koupat nahý už jen ve společnosti své ženy.

Nudismus jakožto organizované hnutí spojuje svoje počátky v novodobé historii s Německem. První klub byl otevřen v roce 1903 nedaleko Hamburku. Idea se do světa začala šířit po druhé světové válce, v případě USA sehrálo důležitou roli hnutí hippies.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy