Chtěl pochopit nudisty. Na rok se stal jedním z nich

Magazín Magazín
13. 7. 2015 9:47
Americký spisovatel chtěl vědět, co nudisty přitahuje na nahotě. Aby pochopil život této komunity, stal se na rok její součástí.
Mark Haskell Smith
Mark Haskell Smith | Foto: Mark Haskell Smith.com

Los Angeles - Co lidi tak fascinuje na nudismu? Odpověď na tuto otázku hledal během ročního experimentu americký spisovatel Mark Haskell Smith, který se rozhodl stát na 365 dní součástí této komunity, píše BBC.

"Zajímalo mě, proč to ti lidé dělají, i když jsou za to kritizováni," vysvětluje svoje pohnutky.  

Během dvanácti měsíců navštívil nudistická centra po celém světě. Od vyhlášené nudistické pláže a hotelového resortu v Kalifornii (Desert Sun Resort), jižní Francii (Cap d´Agde) až po Bahamy. Po počátečním pocitu studu se posléze osmělil a nahý vyrazil i na alpskou túru nebo na nudistickou diskotéku.

"Byl jsem vyděšený. Cítil jsem se tak trapně," popisuje svůj první zážitek spisovatel. Rozpaky ale nepominuly ani později. Přestože byl uvolněnější, tak v okamžiku, kdy se měl svléct, znervózněl. 

"Problémy ale tkvěly v mojí vlastní hlavě. Nudisté nevnímají nahotu jako většina z nás. My jsme zvyklí na dokonalá těla z reklam a televize a stydíme se pak za naše chyby," kritizuje většinovou společnost.

Tolerantní a sebevědomí nudisté

Podle Smithe bychom se měli naučit brát se stejně jako nudisté. Naturismus rovněž považuje za výbornou školu tolerance. "Naše společnosti ji velmi potřebuje, a tohle je dobré místo, kde se jí naučit," dodává.

Komunita na něj působila velmi soudržně a různorodě, do skupiny patřili hasiči, manažeři, lékaři či univerzitní profesoři.

Nejsilnější moment zažil podle svých slov na diskotéce, kde se setkal s téměř 80letou ženou, která se i přes pokročilý věk nestyděla tančit nahá uprostřed parketu. "Říkal jsem si, že je to buď ten nejstrašnější, nebo naopak nejinspirativnější pohled," vysvětlil s tím, že by chtěl mít někdy stejnou odvahu jako tato žena.

"Nudismus rozhodně není o sexu," vysvětluje. Rok mu ale stačil a napříště se bude koupat nahý už jen ve společnosti své ženy.

Nudismus jakožto organizované hnutí spojuje svoje počátky v novodobé historii s Německem. První klub byl otevřen v roce 1903 nedaleko Hamburku. Idea se do světa začala šířit po druhé světové válce, v případě USA sehrálo důležitou roli hnutí hippies.

 

Právě se děje

Další zprávy