Už žádní naháči v Alpách! rozhodli Švýcaři

Report
27. 4. 2009 17:30
Appenzell (Švýcarsko) - Konzervativním Švýcarům z alpského kantonu Appenzell Innerrhoden došla trpělivost s turisty, kteří se po horách pohybovali docela nazí.
Opalování na horách? Ano, ale oblečení! (ilustračí foto)
Opalování na horách? Ano, ale oblečení! (ilustračí foto) | Foto: Helmuth Rier - South Tyrol

O zákazu tohoto podivného druhu nudismu - který v regionu praktikovali zejména němečtí návštěvníci - rozhodli občané v tradičním všelidovém hlasování.

Pod alpskými vrcholky se turismus bez šatů rozmohl loni na podzim a místní obyvatelé si ho pranic neoblíbili. Novou módu označovali za "naprosto rušivou a rozčilující".

"Musíme před těmito nemorálními zvyky uchránit naše děti," citoval v únoru list Tages-Anzeiger šéfa tamní policie Melchiora Loosera. Brzy nato vláda nejmenšího švycarského kantonu doporučila zákaz turismu v rouše Adamově.

Oficiální stop vystavilo turistům bez šatů shromáždění občanů regionu Appenzell Innerrhoden, které se pro návrh vyslovilo drtivou většinou.

Ti, co se nařízení nepodřídí, budou muset počítat s pokutou ve výši 200 švýcarských franků (přes 3700 korun).

Nejmenší a nejkonzervativnější

Appenzell Innerrhoden je nejmenší ze švýcarských kantonů co do počtu obyvatel (pouhých 15,5 tisíce lidí) a druhý nejmenší podle rozlohy.

Jde také o jednu z nejkonzervativnějších oblastí alpské republiky. Ženy zde například smějí volit teprve od roku 1990.

Podobně chce proti neoblíbené novince z Německa postupovat také sousední region Appenzell Ausserrhoden, jehož zákonodárci se chystají zakročit proti "nestydatému chování" některých návštěvníků.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy