Kamencové jezero: Křišťálová voda a nudistická pláž

Ilona Víchová
15. 8. 2012 13:34
Plošně jedno z největších jezer v České republice nabízí romantickou dovolenou ve stínu stromů a průzračně čisté vody. Jde o jedinečný přírodní útvar. Svou plochou a atmosférou se podobá zatopenému lomu v Hromnici u Plzně. Rozjeďte se stanovat ke Kamencovému jezeru  a poznejte 15,95 hektarů křišťálového koupání.
Foto: Aktuálně.cz

Jedinečnost Kamencového jezera

Kamencové jezero u Chomutova se může pyšnit světovým prvenstvím. Druhé kamencové jezero na světě v Kanadě už vyschlo. Českou raritu najdete v nadmořské výšce 337 metrů v severní části Chomutova v Přemyslové ulici. Z geologického hlediska je součástí terciérní severočeské chomutovsko-mostecko-teplické pánve. Podloží jezera tvoří vrstvy jílů, pískovců a tmelu.

Celková rozloha areálu je neuvěřitelných 30,86 hektarů. Pokud byste chtěli jezero objemově přeměřit, budete potřebovat nádobu o velikosti 333 tisíc kubických metrů. Obvod jezera je 1,8 kilometrů. Největší hloubka se udává do 3,4 metrů. Na šířku měří jezero okolo 240 metrů a na délku cca 676 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Historie jezera

Od roku 1558 se zde nacházel největší kamenečný závod a fungoval až do poloviny 19. století. V historických pramenech se dočteme, že jezero vzniklo kvůli nefunkčnosti odvodňovací štoly v kamencovém dolu a existenci okolní bažiny. Pánev vytvořilo dolování a vysoká hladina spodní vody. Prameny neuvádí přesný vznik a způsob naplňování nádrže. Časem se ukázalo, že má voda léčivé účinky a v okolí vznikly Lázně Kamencová huť s léčbou horních cest dýchacích, ženských nemocí, dny, revmatismu a nemoci ledvin.

V původní lázeňské budově dnes najdete ředitelství Podkrušnohorského zooparku. Chatová osada a kempink postupně vznikaly v roce 1960. Poslední architektonická studie areálu pochází z roku 1996. Podle této studie je do dnes areál budován a modernizován, aby odpovídal požadavkům rekreačně-sportovního areálu.

Zázračná voda

Voda je obohacená o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a hlavně o železo. Z Kamencového jezera je díky vysokému obsahu kamence malé české Mrtvé moře. Kamenec zabraňuje růstu řas a sinic. V letních měsících patří tato voda k nejčistšímu a tudíž nejvyhledávanějšímu místu na koupání.

Foto: Aktuálně.cz

Vznik Kamencového jezera je zázrakem, protože je k tomu zapotřebí synchronizace několika procesů. Kvalitní voda je opravdu jedinečná a mohou za to pukliny, tvorba kamence, stabilita prostředí, velikost nádrže a mnoho dalších vlastností. pH vody se pohybuje od 2,5 - 2,9 a obsah železa udává hodnota 12 miligramů na litr. Železo zůstává v roztoku vody i při zahřátí a při koupeli dokáže ovlivnit tvorbu krve. Kyselina sírová a hliník působí stahujícím účinkem a fungují jako rašelinový zábal.

Rekreační středisko

Kamencové jezero nabízí celou řadu ubytování v chatkách nebo stanech se sociálním zařízením. Dovolenou zde tráví lidé i v obytném přívěsu nebo na turistické ubytovně či v hotelu U Jezera nebo hotelu Golf Colub. O zábavu se postará vodní svět, stolní tenis nebo volejbalové hřiště.

Pro nenapravitelné romantiky je v pohotovosti půjčovna loděk nebo šlapadel. Pro adrenalinové nadšence je k dispozici streetboard nebo umělá ledová plocha. V areálu Golf club se nachází minigolf, šipky, fotbálek nebo golfové trenažery či kuželkářské dráhy a dětské automaty. Odvážní se zatoulají na nudistickou pláž nebo lesoparkem projdou do letního kina na nějakou prázdninovou pecku. K vyzkoušení je i nejdelší okruh na vodní lyžování v České republice. Na lyžích se projedete až 780 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Do areálu Kamencového jezera se snadno dostanete pěšky z centra Chomutova. Každou chvíli jezdí z města i autobusová linka č. 3. V případě, že cestujete vlakem, vystupte na vlakové zastávce Chomutov-město. Areál je otevřený až do 30. září od 9 do 19 hodin. Vstupné za dospělou osobu je 60 korun a děti zaplatí pouhých 30 korun.

 

 

Právě se děje

Další zprávy