Kamencové jezero: Křišťálová voda a nudistická pláž

Ilona Víchová
15. 8. 2012 13:34
Okouzlující dovolená v České republice? Stanujte u Kamecového jezera v Ústeckém kraji!
Foto: Aktuálně.cz

Plošně jedno z největších jezer v České republice nabízí romantickou dovolenou ve stínu stromů a průzračně čisté vody. Jde o jedinečný přírodní útvar. Svou plochou a atmosférou se podobá zatopenému lomu v Hromnici u Plzně. Rozjeďte se stanovat ke Kamencovému jezeru  a poznejte 15,95 hektarů křišťálového koupání.

Jedinečnost Kamencového jezera

Kamencové jezero u Chomutova se může pyšnit světovým prvenstvím. Druhé kamencové jezero na světě v Kanadě už vyschlo. Českou raritu najdete v nadmořské výšce 337 metrů v severní části Chomutova v Přemyslové ulici. Z geologického hlediska je součástí terciérní severočeské chomutovsko-mostecko-teplické pánve. Podloží jezera tvoří vrstvy jílů, pískovců a tmelu.

Celková rozloha areálu je neuvěřitelných 30,86 hektarů. Pokud byste chtěli jezero objemově přeměřit, budete potřebovat nádobu o velikosti 333 tisíc kubických metrů. Obvod jezera je 1,8 kilometrů. Největší hloubka se udává do 3,4 metrů. Na šířku měří jezero okolo 240 metrů a na délku cca 676 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Historie jezera

Od roku 1558 se zde nacházel největší kamenečný závod a fungoval až do poloviny 19. století. V historických pramenech se dočteme, že jezero vzniklo kvůli nefunkčnosti odvodňovací štoly v kamencovém dolu a existenci okolní bažiny. Pánev vytvořilo dolování a vysoká hladina spodní vody. Prameny neuvádí přesný vznik a způsob naplňování nádrže. Časem se ukázalo, že má voda léčivé účinky a v okolí vznikly Lázně Kamencová huť s léčbou horních cest dýchacích, ženských nemocí, dny, revmatismu a nemoci ledvin.

V původní lázeňské budově dnes najdete ředitelství Podkrušnohorského zooparku. Chatová osada a kempink postupně vznikaly v roce 1960. Poslední architektonická studie areálu pochází z roku 1996. Podle této studie je do dnes areál budován a modernizován, aby odpovídal požadavkům rekreačně-sportovního areálu.

Zázračná voda

Voda je obohacená o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a hlavně o železo. Z Kamencového jezera je díky vysokému obsahu kamence malé české Mrtvé moře. Kamenec zabraňuje růstu řas a sinic. V letních měsících patří tato voda k nejčistšímu a tudíž nejvyhledávanějšímu místu na koupání.

Foto: Aktuálně.cz

Vznik Kamencového jezera je zázrakem, protože je k tomu zapotřebí synchronizace několika procesů. Kvalitní voda je opravdu jedinečná a mohou za to pukliny, tvorba kamence, stabilita prostředí, velikost nádrže a mnoho dalších vlastností. pH vody se pohybuje od 2,5 - 2,9 a obsah železa udává hodnota 12 miligramů na litr. Železo zůstává v roztoku vody i při zahřátí a při koupeli dokáže ovlivnit tvorbu krve. Kyselina sírová a hliník působí stahujícím účinkem a fungují jako rašelinový zábal.

Rekreační středisko

Kamencové jezero nabízí celou řadu ubytování v chatkách nebo stanech se sociálním zařízením. Dovolenou zde tráví lidé i v obytném přívěsu nebo na turistické ubytovně či v hotelu U Jezera nebo hotelu Golf Colub. O zábavu se postará vodní svět, stolní tenis nebo volejbalové hřiště.

Pro nenapravitelné romantiky je v pohotovosti půjčovna loděk nebo šlapadel. Pro adrenalinové nadšence je k dispozici streetboard nebo umělá ledová plocha. V areálu Golf club se nachází minigolf, šipky, fotbálek nebo golfové trenažery či kuželkářské dráhy a dětské automaty. Odvážní se zatoulají na nudistickou pláž nebo lesoparkem projdou do letního kina na nějakou prázdninovou pecku. K vyzkoušení je i nejdelší okruh na vodní lyžování v České republice. Na lyžích se projedete až 780 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Do areálu Kamencového jezera se snadno dostanete pěšky z centra Chomutova. Každou chvíli jezdí z města i autobusová linka č. 3. V případě, že cestujete vlakem, vystupte na vlakové zastávce Chomutov-město. Areál je otevřený až do 30. září od 9 do 19 hodin. Vstupné za dospělou osobu je 60 korun a děti zaplatí pouhých 30 korun.

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy