Kamencové jezero: Křišťálová voda a nudistická pláž

Ilona Víchová
15. 8. 2012 13:34
Okouzlující dovolená v České republice? Stanujte u Kamecového jezera v Ústeckém kraji!
Foto: Aktuálně.cz

Plošně jedno z největších jezer v České republice nabízí romantickou dovolenou ve stínu stromů a průzračně čisté vody. Jde o jedinečný přírodní útvar. Svou plochou a atmosférou se podobá zatopenému lomu v Hromnici u Plzně. Rozjeďte se stanovat ke Kamencovému jezeru  a poznejte 15,95 hektarů křišťálového koupání.

Jedinečnost Kamencového jezera

Kamencové jezero u Chomutova se může pyšnit světovým prvenstvím. Druhé kamencové jezero na světě v Kanadě už vyschlo. Českou raritu najdete v nadmořské výšce 337 metrů v severní části Chomutova v Přemyslové ulici. Z geologického hlediska je součástí terciérní severočeské chomutovsko-mostecko-teplické pánve. Podloží jezera tvoří vrstvy jílů, pískovců a tmelu.

Celková rozloha areálu je neuvěřitelných 30,86 hektarů. Pokud byste chtěli jezero objemově přeměřit, budete potřebovat nádobu o velikosti 333 tisíc kubických metrů. Obvod jezera je 1,8 kilometrů. Největší hloubka se udává do 3,4 metrů. Na šířku měří jezero okolo 240 metrů a na délku cca 676 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Historie jezera

Od roku 1558 se zde nacházel největší kamenečný závod a fungoval až do poloviny 19. století. V historických pramenech se dočteme, že jezero vzniklo kvůli nefunkčnosti odvodňovací štoly v kamencovém dolu a existenci okolní bažiny. Pánev vytvořilo dolování a vysoká hladina spodní vody. Prameny neuvádí přesný vznik a způsob naplňování nádrže. Časem se ukázalo, že má voda léčivé účinky a v okolí vznikly Lázně Kamencová huť s léčbou horních cest dýchacích, ženských nemocí, dny, revmatismu a nemoci ledvin.

V původní lázeňské budově dnes najdete ředitelství Podkrušnohorského zooparku. Chatová osada a kempink postupně vznikaly v roce 1960. Poslední architektonická studie areálu pochází z roku 1996. Podle této studie je do dnes areál budován a modernizován, aby odpovídal požadavkům rekreačně-sportovního areálu.

Zázračná voda

Voda je obohacená o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a hlavně o železo. Z Kamencového jezera je díky vysokému obsahu kamence malé české Mrtvé moře. Kamenec zabraňuje růstu řas a sinic. V letních měsících patří tato voda k nejčistšímu a tudíž nejvyhledávanějšímu místu na koupání.

Foto: Aktuálně.cz

Vznik Kamencového jezera je zázrakem, protože je k tomu zapotřebí synchronizace několika procesů. Kvalitní voda je opravdu jedinečná a mohou za to pukliny, tvorba kamence, stabilita prostředí, velikost nádrže a mnoho dalších vlastností. pH vody se pohybuje od 2,5 - 2,9 a obsah železa udává hodnota 12 miligramů na litr. Železo zůstává v roztoku vody i při zahřátí a při koupeli dokáže ovlivnit tvorbu krve. Kyselina sírová a hliník působí stahujícím účinkem a fungují jako rašelinový zábal.

Rekreační středisko

Kamencové jezero nabízí celou řadu ubytování v chatkách nebo stanech se sociálním zařízením. Dovolenou zde tráví lidé i v obytném přívěsu nebo na turistické ubytovně či v hotelu U Jezera nebo hotelu Golf Colub. O zábavu se postará vodní svět, stolní tenis nebo volejbalové hřiště.

Pro nenapravitelné romantiky je v pohotovosti půjčovna loděk nebo šlapadel. Pro adrenalinové nadšence je k dispozici streetboard nebo umělá ledová plocha. V areálu Golf club se nachází minigolf, šipky, fotbálek nebo golfové trenažery či kuželkářské dráhy a dětské automaty. Odvážní se zatoulají na nudistickou pláž nebo lesoparkem projdou do letního kina na nějakou prázdninovou pecku. K vyzkoušení je i nejdelší okruh na vodní lyžování v České republice. Na lyžích se projedete až 780 metrů.

Foto: Aktuálně.cz

Do areálu Kamencového jezera se snadno dostanete pěšky z centra Chomutova. Každou chvíli jezdí z města i autobusová linka č. 3. V případě, že cestujete vlakem, vystupte na vlakové zastávce Chomutov-město. Areál je otevřený až do 30. září od 9 do 19 hodin. Vstupné za dospělou osobu je 60 korun a děti zaplatí pouhých 30 korun.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy