Nazí a šťastní. Nejslavnější nudistická vesnice slaví 85 let

jaz
2. 12. 2014 10:08
V roce 1929 zakoupil Charles Macaskie s ženou Dorothy necelých pět hektarů zalesněné oblasti v hrabství Hertfordshire a založil nejznámější nudistický rezort ve Velké Británii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bricket Wood – Spielplatz, jak se uzavřená komunita nudistů jmenuje, vypadá na první pohled jako běžná vesnice. Její obyvatelé ovšem zastávají jistou životní filozofii, která by všude jinde byla nepřípustná. Doma, během práce na zahradě, v bazénu i v hospodě totiž chodí nazí.

"Všichni tady žijeme normálním životem, jen máme více štěstí, že je to právě na tomto mimořádném místě,“ řekl Daily Mail syn samotného zakladatele Iseult Richardson, kterému je nyní už 82 let.

Někteří do resortu přijedou jen na krátký pobyt, zvednout si sebevědomí a smířit se svým tělem. Jiní zde stráví zbytek života. Jak říká jedna z obyvatelek Tina Yates, pobyt v Spielplatz jí velmi pomohl, protože se dříve styděla za svou pooperační jizvu na břiše. Prostředí vesnice i lidé jí ale tak učarovali, že se sem s manželem přestěhovala natrvalo.

Většina nemovitostí ve vsi jsou bungalovy pro dva, které zájemce přijdou na 85 tisíc liber (necelé tři miliony korun). V celém areálu je pak na 34 majitelů těchto domů a celkem 24 bungalovů pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí za svými příbuznými i třeba jen na krátkou rekreaci.

O nudistech z Británie vzniká i film

Ke každému bungalovu vede přívod elektrické energie a vody a vesnice je napojena na kanalizaci. V obci je k dispozici i společenská klubovna, kde se místní pravidelně scházejí na diskotéky, karaoke, hrají se zde společenské hry a pořádají turnaje.

Obyvatelé stále diskutují, jestli rodinné příslušníky nutit k dodržování zákazu oblékání. Za tu dobu se totiž nakupily problémy, kdy se občasní návštěvníci necítí v přítomnosti nahých rezidentů vůbec příjemně. Takový problém ale neřeší listonoš nebo mlékař, kteří rozvážejí v Bricket Woodu pravidelně poštu a mléko a na spoře oděné obyvatele si už zvykli.

O resortu Spielplatz byly natočeny televizní pořady i filmy. Jedním z nich je například snímek Jak příroda zamýšlela z roku 1961 v hlavní roli s Pamelou Green, která byla ve skutečnosti také členkou nudistické komunity v Bricket Woodu. V roce 2006 měl pak premiéru film Svatby jako řemen a letos 11. prosince od 21 hodin bude televizní stanice Channel 4 vysílat dokumentární film o vesnici s názvem Nudisté odvedle.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy