Mimořádná zpráva

Nazí a šťastní. Nejslavnější nudistická vesnice slaví 85 let

jaz
2. 12. 2014 10:08
V roce 1929 zakoupil Charles Macaskie s ženou Dorothy necelých pět hektarů zalesněné oblasti v hrabství Hertfordshire a založil nejznámější nudistický rezort ve Velké Británii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bricket Wood – Spielplatz, jak se uzavřená komunita nudistů jmenuje, vypadá na první pohled jako běžná vesnice. Její obyvatelé ovšem zastávají jistou životní filozofii, která by všude jinde byla nepřípustná. Doma, během práce na zahradě, v bazénu i v hospodě totiž chodí nazí.

"Všichni tady žijeme normálním životem, jen máme více štěstí, že je to právě na tomto mimořádném místě,“ řekl Daily Mail syn samotného zakladatele Iseult Richardson, kterému je nyní už 82 let.

Někteří do resortu přijedou jen na krátký pobyt, zvednout si sebevědomí a smířit se svým tělem. Jiní zde stráví zbytek života. Jak říká jedna z obyvatelek Tina Yates, pobyt v Spielplatz jí velmi pomohl, protože se dříve styděla za svou pooperační jizvu na břiše. Prostředí vesnice i lidé jí ale tak učarovali, že se sem s manželem přestěhovala natrvalo.

Většina nemovitostí ve vsi jsou bungalovy pro dva, které zájemce přijdou na 85 tisíc liber (necelé tři miliony korun). V celém areálu je pak na 34 majitelů těchto domů a celkem 24 bungalovů pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí za svými příbuznými i třeba jen na krátkou rekreaci.

O nudistech z Británie vzniká i film

Ke každému bungalovu vede přívod elektrické energie a vody a vesnice je napojena na kanalizaci. V obci je k dispozici i společenská klubovna, kde se místní pravidelně scházejí na diskotéky, karaoke, hrají se zde společenské hry a pořádají turnaje.

Obyvatelé stále diskutují, jestli rodinné příslušníky nutit k dodržování zákazu oblékání. Za tu dobu se totiž nakupily problémy, kdy se občasní návštěvníci necítí v přítomnosti nahých rezidentů vůbec příjemně. Takový problém ale neřeší listonoš nebo mlékař, kteří rozvážejí v Bricket Woodu pravidelně poštu a mléko a na spoře oděné obyvatele si už zvykli.

O resortu Spielplatz byly natočeny televizní pořady i filmy. Jedním z nich je například snímek Jak příroda zamýšlela z roku 1961 v hlavní roli s Pamelou Green, která byla ve skutečnosti také členkou nudistické komunity v Bricket Woodu. V roce 2006 měl pak premiéru film Svatby jako řemen a letos 11. prosince od 21 hodin bude televizní stanice Channel 4 vysílat dokumentární film o vesnici s názvem Nudisté odvedle.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Chlapík z Ottawy posílil Spartu, dohodl se na měsíc

Hokejový útočník Filip Chlapík, který dosud působil v Ottawě v NHL a na její farmě v Belleville v AHL, posílil pražskou Spartu. Dohodl se na měsíční výpomoci a bude hrát už dnes v předehrávce 19. kola extraligy na ledě Liberce. Třiadvacetiletému rodákovi z Prahy skončila se Senators tříletá nováčkovská smlouva a může se stát 9. října chráněným volný hráčem.

"Jeho hlavní charakteristika mluví za sebe - je to sparťan hrající v NHL. Navíc stále mladý kluk. Po odchodu Marka Kvapila se nám v útoku uvolnilo místo, Filip může zvýšit konkurenci v elitních formacích," řekl klubovému webu sportovní manažer Sparty Petr Ton.

před 49 minutami

Počet zásilek z e-shopů stoupl v září až o polovinu oproti předchozím měsícům

Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům zvýšil až o polovinu. Meziročně se nárůst pohybuje řádově v desítkách procent. Vyplývá to z informací doručovatelských firem a e-shopů.

Česká pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení eviduje růst počtu doručovaných balíků jak na týdenní, tak i roční bázi. Meziroční nárůst je podle něj od začátku roku o zhruba 11 procent. Pošta kvůli tomu buduje síť specializovaných výdejních a podacích míst, tzv. Balíkoven. Ze současných 800 se chce na konci roku dostat na 1500.

"Nárůst počtu zásilek je obrovský. Rekordním dnem bylo úterý 22. září, kdy jsme za jediný den přepravili téměř 223 000 zásilek, zatímco během roku je to v průměru 150 000. V meziročním srovnání jde o 120 procentní nárůst," uvedla zakladatelka služby Zásilkovna Simona Kijonková. Důvodem je podle ní rostoucí obliba Zásilkovny, ale i růst elektronického obchodu jako celku. Celkové tržby e-shopů by podle ní letos měly přesáhnout 200 miliard Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy