Nazí a šťastní. Nejslavnější nudistická vesnice slaví 85 let

jaz
2. 12. 2014 10:08
V roce 1929 zakoupil Charles Macaskie s ženou Dorothy necelých pět hektarů zalesněné oblasti v hrabství Hertfordshire a založil nejznámější nudistický rezort ve Velké Británii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bricket Wood – Spielplatz, jak se uzavřená komunita nudistů jmenuje, vypadá na první pohled jako běžná vesnice. Její obyvatelé ovšem zastávají jistou životní filozofii, která by všude jinde byla nepřípustná. Doma, během práce na zahradě, v bazénu i v hospodě totiž chodí nazí.

"Všichni tady žijeme normálním životem, jen máme více štěstí, že je to právě na tomto mimořádném místě,“ řekl Daily Mail syn samotného zakladatele Iseult Richardson, kterému je nyní už 82 let.

Někteří do resortu přijedou jen na krátký pobyt, zvednout si sebevědomí a smířit se svým tělem. Jiní zde stráví zbytek života. Jak říká jedna z obyvatelek Tina Yates, pobyt v Spielplatz jí velmi pomohl, protože se dříve styděla za svou pooperační jizvu na břiše. Prostředí vesnice i lidé jí ale tak učarovali, že se sem s manželem přestěhovala natrvalo.

Většina nemovitostí ve vsi jsou bungalovy pro dva, které zájemce přijdou na 85 tisíc liber (necelé tři miliony korun). V celém areálu je pak na 34 majitelů těchto domů a celkem 24 bungalovů pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí za svými příbuznými i třeba jen na krátkou rekreaci.

O nudistech z Británie vzniká i film

Ke každému bungalovu vede přívod elektrické energie a vody a vesnice je napojena na kanalizaci. V obci je k dispozici i společenská klubovna, kde se místní pravidelně scházejí na diskotéky, karaoke, hrají se zde společenské hry a pořádají turnaje.

Obyvatelé stále diskutují, jestli rodinné příslušníky nutit k dodržování zákazu oblékání. Za tu dobu se totiž nakupily problémy, kdy se občasní návštěvníci necítí v přítomnosti nahých rezidentů vůbec příjemně. Takový problém ale neřeší listonoš nebo mlékař, kteří rozvážejí v Bricket Woodu pravidelně poštu a mléko a na spoře oděné obyvatele si už zvykli.

O resortu Spielplatz byly natočeny televizní pořady i filmy. Jedním z nich je například snímek Jak příroda zamýšlela z roku 1961 v hlavní roli s Pamelou Green, která byla ve skutečnosti také členkou nudistické komunity v Bricket Woodu. V roce 2006 měl pak premiéru film Svatby jako řemen a letos 11. prosince od 21 hodin bude televizní stanice Channel 4 vysílat dokumentární film o vesnici s názvem Nudisté odvedle.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy