Peking - Zvyšující se životní úroveň v rozvojových státech s sebou přináší i rostoucí poptávku po kuřecím mase. Někteří provozovatelé drůbežích farem proto zvířatům do krmiva přimíchávají kromě zrní i růstové hormony.
Nepříjemnou zkušenost s růstovými hormony má šestadvacetiletý Číňan, který se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc poté, co se mu neustále zvětšovala prsa. Lékař mu následně oznámil, že jsou na vině právě růstové hormony. O případu informoval britský deník Mirror.
Podle odborníků z Cornellské univerzity se hormony přimíchávají kuřatům do jídla hlavně kvůli tomu, aby se co nejvíce zkrátila doba růstu drůbeže.
U dojnic se zase růstové hormony používají k vyšší produkci mléka. To ve finále vede ke snížení nákladů a k větším ziskům.
Že by konzumace růstových hormonů vedla automaticky například ke vzniku rakoviny prsu u žen, se zatím neprokázalo. To samé platí i o pití mléka z dojnic, kterým chovatelé podali růstové hormony.
Vědci z Cornellské univerzity však dodávají, že je příliš brzy na definitivní závěry.
V Česku takovou praxi znemožňují evropské zákony. V celé Evropské unii je prodej masa, masných výrobků a mléka ze zvířat krmených růstovým hormonem zakázáno.
Zakázaný je také dovoz těchto výrobků do jakékoliv země EU. To v minulosti kritizovaly zejména USA a Kanada.
Růstové hormony se hojně používají například v Číně. Tamní trh je pod velkým tlakem, protože stále bohatší střední třída konzumuje daleko více smaženého kuřecího masa.
Šestadvacetiletému mladíkovi, kterému po hormonech rostla prsa, doktor doporučil jíst místo smažených kuřecích křidélek více ovoce a zeleniny.