McDonald's klesají tržby, místo hranolek nabídne kapustu

jaz
1. 7. 2015 10:05
Fastfoodový řetězec reaguje na poklesy tržeb v USA, nabízí proto zdravější potraviny. Lidé si totiž místo klasických slazených nápojů a smažených jídel začínají objednávat zdravé alternativy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – "McDonald's chce snad medaili za to, že bude prodávat o něco méně jedu," zní titulek serveru Gawker, který informuje o novém trendu ve fastfoodovém stravování v Americe. Řetězec s rychlým občerstvením se na nedávném výročním zasedání Clinton Global Initiative zavázal k nabídce zdravějšího segmentu potravin.

S iniciativou bývalého amerického prezidenta Billa Clintona uzavřel McDonald's v roce 2013 partnerství a nově chce nabízet více ovoce a zeleniny a dát prostor zákazníkům, aby si s ohledem na svůj životní styl vybrali takový produkt z nabídky, který jim vyhovuje.

Na pultech se tak začnou objevovat kromě ovoce a zeleniny i jogurty a mléko. Místo hranolek si pak zákazník bude moct dát kapustu nebo špenát.

Splnit cíle slíbil řetězec do roku 2020. Změnu nabídky doplní i cílenou reklamou, která má propagovat zdravější potraviny.

Změna strategie je reakcí na pokles tržeb, které vedly vůbec poprvé od roku 1970 k zavření více provozoven, než kolik se jich otevřelo. Tržby se podle serveru Seattle PI propadají od roku 2012, kdy McDonald's mimo jiné začal k snídaním nabízet celozrnné vdolky, na což prý američtí zákazníci nereagovali dobře.

V roce 2014 měla zdravější varianty v nabídce pouze dvě procenta restaurací McDonald's, o rok později pak 83 procent poboček. O poptávce ze stran zákazníků svědčí také fakt, že klesl zájem o slazené nápoje.

Změnu strategie vítá i samotný partner McDonald's, dodavatel nápojů Coca-Cola, který se zaměří na přírodní džusy.

Špenát v Česku? Záleží na zákaznících

České zastoupení McDonald's zatím neuvažuje o dramatické proměně své nabídky a na vývoj ve Státech nehodlá reagovat. "Už dnes nabízíme pestrý sortiment produktů, které mohou být součástí vyváženého stravování, například několik druhů salátů, řadu sendvičů, jogurty či bezlepkové dezerty. Stálice sortimentu jsou průběžně doplňovány o různé sezónní či speciální výrobky,"  sdělila Aktuálně.cz ředitelka PR McDonald's pro Česko a Slovensko Zuzana Svobodová.

Inovacím v jídelníčku se ale nebrání a nové produkty průběžně testují i na českém trhu.  "V případě kladné odezvy ze strany zákazníků jsou následně zařazeny do nabídky restaurací," dodala Svobodová.

před 19 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

před 33 minutami

O vítězství Van Aerta na Amstel Gold Race rozhodly milimetry

Nizozemskou klasiku Amstel Gold Race vyhrál belgický cyklista Wout van Aert, jenž v mimořádně těsném spurtu tří uprchlíků porazil Brita Toma Pidcocka. Třetí dojel Němec Maximilian Schachmann.

Cílovou fotografii rozhodčí dlouhou zkoumali, než vyhlásili vítězem 55. ročníku Van Aerta. O jeho prvenství rozhodly milimetry. Pidcock se stal ve věku 21 let a 262 dní nejmladším jezdcem, který se v prestižním závodě probojoval na stupně vítězů.

Van Aert mu oplatil porážku ze středečního belgického jednorázového závodu Brabantský šíp, v němž si Pidcock připsal premiérové vítězství mezi profesionály na silnici. Další souboj jezdců, kteří se výrazně prosadili i v cyklokrosu, pro sebe rozhodl šestadvacetiletý Belgičan.

Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vybojoval další cenné vítězství v klasických závodech. Koncem března ovládl Gent-Wevelgem, loni vyhrál odložený monument Milán-San Remo a další italskou klasiku Strade Bianche.