McDonald's klesají tržby, místo hranolek nabídne kapustu

jaz
1. 7. 2015 10:05
Fastfoodový řetězec reaguje na poklesy tržeb v USA, nabízí proto zdravější potraviny. Lidé si totiž místo klasických slazených nápojů a smažených jídel začínají objednávat zdravé alternativy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – "McDonald's chce snad medaili za to, že bude prodávat o něco méně jedu," zní titulek serveru Gawker, který informuje o novém trendu ve fastfoodovém stravování v Americe. Řetězec s rychlým občerstvením se na nedávném výročním zasedání Clinton Global Initiative zavázal k nabídce zdravějšího segmentu potravin.

S iniciativou bývalého amerického prezidenta Billa Clintona uzavřel McDonald's v roce 2013 partnerství a nově chce nabízet více ovoce a zeleniny a dát prostor zákazníkům, aby si s ohledem na svůj životní styl vybrali takový produkt z nabídky, který jim vyhovuje.

Na pultech se tak začnou objevovat kromě ovoce a zeleniny i jogurty a mléko. Místo hranolek si pak zákazník bude moct dát kapustu nebo špenát.

Splnit cíle slíbil řetězec do roku 2020. Změnu nabídky doplní i cílenou reklamou, která má propagovat zdravější potraviny.

Změna strategie je reakcí na pokles tržeb, které vedly vůbec poprvé od roku 1970 k zavření více provozoven, než kolik se jich otevřelo. Tržby se podle serveru Seattle PI propadají od roku 2012, kdy McDonald's mimo jiné začal k snídaním nabízet celozrnné vdolky, na což prý američtí zákazníci nereagovali dobře.

V roce 2014 měla zdravější varianty v nabídce pouze dvě procenta restaurací McDonald's, o rok později pak 83 procent poboček. O poptávce ze stran zákazníků svědčí také fakt, že klesl zájem o slazené nápoje. 

Změnu strategie vítá i samotný partner McDonald's, dodavatel nápojů Coca-Cola, který se zaměří na přírodní džusy.

Špenát v Česku? Záleží na zákaznících

České zastoupení McDonald's zatím neuvažuje o dramatické proměně své nabídky a na vývoj ve Státech nehodlá reagovat. "Už dnes nabízíme pestrý sortiment produktů, které mohou být součástí vyváženého stravování, například několik druhů salátů, řadu sendvičů, jogurty či bezlepkové dezerty. Stálice sortimentu jsou průběžně doplňovány o různé sezónní či speciální výrobky,"  sdělila Aktuálně.cz ředitelka PR McDonald's pro Česko a Slovensko Zuzana Svobodová.

Inovacím v jídelníčku se ale nebrání a nové produkty průběžně testují i na českém trhu.  "V případě kladné odezvy ze strany zákazníků jsou následně zařazeny do nabídky restaurací," dodala Svobodová. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy