Praha – Televizní kuchař Láďa Hruška nepřímo poukázal na problém české společnosti, která si neumí uvařit ze základních surovin, tvrdí v rozhovoru v DVtv novinářka a provozovatelka chlebíčkového bistra Hana Michopulu. Stát pak ročně vydá až 30 miliard na léčbu metabolických poruch, způsobených konzumací nekvalitních potravin.
Televize Nova minulý týden oznámila, že se Hruškovy kuchařky se snadnými a levnými recepty prodalo přes 300 tisíc kusů. Knihkupci tak mají před vánočním trhem doslova žně.
"Lidé kupují to, o čem se mluví," vysvětluje úspěch kuchařky Ládi Hrušky nakladatel Alexandr Tomský, podle kterého jsou takovéto tituly zlatým dolem i pro knihkupce. Ti knihy promují na předních místech i mezi beletrií. "Knihkupci mají potíže a potřebují vydělávat," dodává Tomský. Češi podle něj mají rádi dobré jídlo, ale chtějí, aby bylo laciné.
Gastronomický boj
Na odvrácenou stranu knižního byznysu Hruškovy kuchařky poukazuje novinářka Hana Michopulu, která v Česku zakládala gastronomický časopis Apetit. "Je tu nejméně tři sta tisíc lidí, kteří mají velký problém s tím, aby si uvařili správně. Domnívám se, že ten problém je sociální. Lidé nemají dostatek peněz na to, aby si uvařili dobře," tvrdí Michopulu.
Novinářce vadí fakt, že stát nemluví s cílovou skupinou Ládi Hrušky a nepracuje na zvýšení povědomí, jak lépe nakládat a zpracovávat zdravé potraviny. "Přijde mi alarmující, že s touto skupinou lidí nikdo nemluví, že ji neoslovuje a nevysvětluje jí, jak si má poradit, když výdaje na metabolické poruchy stojí stát třicet miliard ročně," poukazuje novinářka na státní kampaně státu, které se míjejí účinkem.
"Pořád bojujeme na základní frontě, aby lidé věděli, jak nakládat se základními surovinami, zeleninou, rybami a jak nevařit podle Ládi Hrušky," tvrdí Michopulu, která zároveň upozorňuje, že za tímto problémem nestojí Ladislav Hruška. "Je povrchní a plytké z toho obviňovat pana Hrušku, protože to není jeho problém, on nic nezpůsobil."