Stostupňový mráz? Čech v něm vydržel celých osm hodin

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2015 23:54
Cestovatel dosáhl rekordu. Ve stostupňovém mrazu oblečený do několika vrstev vydržel osm hodin.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: YouTube repro

Teplice nad Bečvou - Osm hodin se rozhodl strávit ve stostupňovém mrazu cestovatel a dobrodruh Marek Šimíček, který dnes odpoledne v Lázních Teplice nad Bečvou na Přerovsku teple oblečený ulehl do péřových spacáků umístěných ve speciální kryokomoře - a také to dokázal. Speciální zařízení, ve kterém lze vytvořit třeskuté mrazy, opustil s poněkud zmrzlým úsměvem po 22:00. Zřejmě si tak na konto připsal rekordní počin.

"Na nic si nestěžoval a byl v pohodě," řekl Zdeněk Slanina z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě, který na pokus dohlížel. Šimíček poté, co opustil komoru, musel chvíli cvičit a lékař mu kromě pobytu v teple naordinoval také zvýšený přísun tekutin, protože jeho tělo bylo při osmihodinovém pobytu v extrémních podmínkách dehydrované.

Marek Šimíček
Marek Šimíček | Foto: Profimedia.cz

Muž se rozhodl otestovat v kryokomoře svoji fyzickou a psychickou odolnost, kterou zocelilo několik pěších výprav v okolí jezera Bajkal.

"Už jsem v podobné komoře ležel při minus 93 stupních Celsia půl hodiny na zkoušku. Bylo to dobré a bylo mi horko. A to jsem na sobě neměl ani třetinu věcí, které mám teď. Zatím ale netuším, co bude za čtyři hodiny," řekl novinářům Šimíček v krátce předtím, než ve 14:00 prosklenými dvířky vstoupil do komory naplněné mrazivým oparem.

Před dnešním rekordním pokusem Šimíček zvýšil počet izolačních vrstev, které jeho tělo chrání před mrazem. Protože mu při zkoušce bylo chladno od země, ulehl tentokrát na podložce do dvou speciálních spacáků, na kterých byl ještě přehoz.

"Na sobě mám tričko, svetr a dost dobrou péřovou bundu. Ve spacáku není dobré být nějak moc dobře oblečený. Než zalehnu, tak mi bude určitě velké horko," podotkl.

Životní funkce budou monitorovat odborníci

Před pokusem podstoupil důkladnou lékařskou prohlídku, při které odborníci na jeho tělo umístili čidla. Ta měřila důležité životní funkce, jako je EKG, tělesná teplota či dýchání. Komunikovat mohl Šimíček s obsluhou měřících přístrojů pomocí mobilního telefonu a vysílačky.

"Vědci budou hlídat kvalitu atmosféry, abych měl co dýchat. Říkali mi s úsměvem, že když zmrznu, tak to vadit nebude. Nesmím se ale otrávit nebo udusit," dodal před pokusem. Pokud by mu například klesla tělesná teplota o tři stupně, byl by pokus ukončen.

Experty zajímalo, jak se cestovatelovo tělo bude v extrémních podmínkách chovat. "Biomedicínské signály, které naměříme, by mohly být velmi zajímavé. Pro nás pokus bude zajímavý už jenom z toho důvodu, že teplota v komoře je strašně nízká a veškerá technika při těchto teplotách končí. Doufáme, že nám vše pojede. To bude hlavní vědecký přínos, že vůbec něco naměříme," řekl před pokusem Zdeněk Slanina z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy