Čeští dobrodruzi: Na solárních tříkolkách ujeli přes 7000 km

Čeští dobrodruzi: Na solárních tříkolkách ujeli přes 7000 km
Karel Šebela (vlevo) a Honza Galla (vpravo) podnikají dobrodružné výpravy všeho druhu (na ležatých tříkolkách, na tandemech, na solárních tříkolkách). Zvládají i extrémní závody psích spřežení. Ostatně když jsme materiál chystali, Honza Galla byl zrovna uprostřed Orlických hor coby musher na tradičním závodě Šediváčkův long.
"Naše solární tříkolky byly postaveny na základě ležaté tříkolky AZUB TRIcon, která se malosériově vyrábí v Uherském Brodě," popisuje Honza Galla.
"Na ni jsme pak napasovali konstrukci solárních panelů a doplnili ji o přívěsný vozík vlastní konstrukce pro další set solárních panelů." Většinu stavebního materiálu tvoří hliník. (Na snímku nabíjení panelů solární energií.)
Plně naložený stroj včetně jezdce vážil něco kolem 200 kilogramů. To se podepisuje nejen na maximální rychlosti, ale i spotřebě. Tříkolka má elektromotor v zadním náboji s výkonem 750 W, panely mají dohromady výkon 580 Wp, baterie LiFePo4 má 1100 Wh.
Foto: Karel Šebela a Honza Galla / koláž Aktuálně.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 1. 2014 17:00
Karel Šebela a Honza Galla mají rádi výzvy. Na tříkolce poháněné energií ze solárních panelů se vydali přes hory a pouště z Francie do Kazachstánu. Ujeli přes 7000 kilometrů.

Praha - Karel Šebela a Honza Galla, členové Czech Solar Teamu, se na závod Sun Trip 2013 připravovali přes 18 měsíců. 

Plně naložený stroj včetně jezdce vážil něco kolem 200 kilogramů. Kolo vyvinulo maximální rychlost kolem 38 km/h. Pokud svítilo sluníčko, oba borci ujeli 230 až 260 kilometrů za den.

K výrobě jejich trojkolek byly použity recyklované solární panely. Podívejte se do galerie, jak jejich dobrodružná cesta z Francie do Kazachstánu probíhala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy