Čeští dobrodruzi: Na solárních tříkolkách ujeli přes 7000 km

Čeští dobrodruzi: Na solárních tříkolkách ujeli přes 7000 km
Karel Šebela (vlevo) a Honza Galla (vpravo) podnikají dobrodružné výpravy všeho druhu (na ležatých tříkolkách, na tandemech, na solárních tříkolkách). Zvládají i extrémní závody psích spřežení. Ostatně když jsme materiál chystali, Honza Galla byl zrovna uprostřed Orlických hor coby musher na tradičním závodě Šediváčkův long.
"Naše solární tříkolky byly postaveny na základě ležaté tříkolky AZUB TRIcon, která se malosériově vyrábí v Uherském Brodě," popisuje Honza Galla.
"Na ni jsme pak napasovali konstrukci solárních panelů a doplnili ji o přívěsný vozík vlastní konstrukce pro další set solárních panelů." Většinu stavebního materiálu tvoří hliník. (Na snímku nabíjení panelů solární energií.)
Plně naložený stroj včetně jezdce vážil něco kolem 200 kilogramů. To se podepisuje nejen na maximální rychlosti, ale i spotřebě. Tříkolka má elektromotor v zadním náboji s výkonem 750 W, panely mají dohromady výkon 580 Wp, baterie LiFePo4 má 1100 Wh.
Foto: Karel Šebela a Honza Galla / koláž Aktuálně.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 1. 2014 17:00
Karel Šebela a Honza Galla mají rádi výzvy. Na tříkolce poháněné energií ze solárních panelů se vydali přes hory a pouště z Francie do Kazachstánu. Ujeli přes 7000 kilometrů.

Praha - Karel Šebela a Honza Galla, členové Czech Solar Teamu, se na závod Sun Trip 2013 připravovali přes 18 měsíců. 

Plně naložený stroj včetně jezdce vážil něco kolem 200 kilogramů. Kolo vyvinulo maximální rychlost kolem 38 km/h. Pokud svítilo sluníčko, oba borci ujeli 230 až 260 kilometrů za den.

K výrobě jejich trojkolek byly použity recyklované solární panely. Podívejte se do galerie, jak jejich dobrodružná cesta z Francie do Kazachstánu probíhala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy