Wartburgem až na riviéru. Celníci jen kulili oči, tvrdí Češi

Wartburgem až na riviéru. Celníci jen kulili oči, tvrdí Češi
Cesty se zúčastnilo šest lidí. Čtyři jeli ve škodovce a dva ve wartburgu až do Dubrovníku. "Tam nás musel z pracovních důvodů opustit jeden člen posádky wartburgu, a tak do Budvy a zpět už jsme jeli jen v pěti."
Dubrovník si vybrali záměrně. "Od začátku jsme chtěli někam na jih s tím, že původní plán byl projet Turecko offroadem, který nikdo z nás nevlastní. Zároveň jsme neměli dost peněz na koupi něčeho ojetého."
Musela se vymyslet alternativa a na řadu přišla stará škodovka. "Vzpomněli jsme si na Škodu 120L z roku 1978, která nám leží v garáži po babičce a na silnici vyjede tak dvakrát do roka do lesa pro dříví. Měsíc před cestou jsme ji převezli do Prahy a začali pracovat na opravách."
"Pouhých 14 dní před odjezdem se k nám připojil čerstvě zakoupený wartburg z roku 1976, který pochopitelně nebyl ve stoprocentním stavu. Bylo třeba udělat několik oprav, ale hodně věcí se prostě nestihlo."
Foto: Sandra Kutilová
Marek Pros Marek Pros
7. 11. 2014 12:00
Šestice nadšených cestovatelů z Prahy se vydala ve staré škodovce a ještě starším wartburgu na tři tisíce dlouhou cestu na Makarskou riviéru.

Fotogalerie – "Za poslední roky jsme zažili různé dovolené v Čechách i v zahraničí, byli jsme u moře i v horách, ale zásadním zjištěním bylo, že nás baví hlavně cesta," vysvětluje šestice nadšenců z Prahy důvod, proč se vydala ve staré škodovce a polorozpadlém wartburgu na více než tři tisíce kilometrů dlouhou cestu z Prahy do Dubrovníku a zpět.

Cesta je stála 130 tisíc korun a spoustu nervů. S mírnou nadsázkou lze říct, že strávili víc času opravování wartburgu než jeho řízením.

Partička cestovatelů nijak neskrývá, že je k dobrodružné cestě inspiroval nadšený dobrodruh Dan Přibáň, který ve žlutém trabantu procestoval celý svět. "Srovnávat se s Danem vůbec nechceme, on to celé dělá na úplně jiné úrovni. My jsme začátečníci," tvrdí.

Podívejte se, jak vypadala jejich expedice Škodou 120L z roku 1978 a Wartburgem 353W do chorvatského Dubrovníku.    

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy