40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Kultura Kultura
7. 1. 2019 10:50
Českou výtvarnou scénu čeká rok plný výročí. Museum Kampa chystá oslavy 100. narozenin své zakladatelky Medy Mládkové, pražský DOX připomene osmdesátiny architektky Evy Jiřičné a Špálova galerie po půlstoletí zhodnotí odkaz Marcela Duchampa. Národní galerie dále ve své turisticky nejatraktivnější budově vystaví cenná impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho. Pražský hrad mimo jiné pracuje na výstavě pro všechny, "kdo si váží práce lidských rukou". Z výstavních plánů českých institucí vybíráme 40 přehlídek.
Rafani
Rafani | Foto: Museum Kampa

Rafani: O nevyvratitelnosti

Museum Kampa, Praha
15. března až 16. června

Ve druhém patře Musea Kampa v březnu začne přehlídka nových děl skupiny Rafani, která se v minulosti přihlásila do KSČM, aby zjistila, proč jsou komunisté stále populární, dále přetřela Lennonovu zeď v Praze policejní brčálově zelenou nebo na protest proti Milanu Knížákovi znesvětila půdu Národní galerie.

Rafani vznikli z nadšení několika spolužáků z AVU v roce 2000, jejich díla vždy měla společenský přesah. Například na přehlídce nazvané Otec výtvarníci uctili zabitého skina, který se stal obětí pouliční rvačky. Skinheadská stylizace šla Rafanům snadno i proto, že jsou sami organizovanou jednotkou, která vystupovala v jednotném oděvu. Také mají logo - štěkajícího psa v kruhu.

V posledních letech už častěji někdejší uniformu zaměňují za černé tričko a znak zjednodušili na černý kruh. Tak byl k vidění i při loňské výstavě v pražské galerii Nevan Contempo. Ta nadcházející v Museu Kampa si klade otázku, zda na světě existuje ještě "něco, co odolá, něco nevyvratitelného".

 

Právě se děje

Další zprávy