40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Kultura Kultura
7. 1. 2019 10:50
Českou výtvarnou scénu čeká rok plný výročí. Museum Kampa chystá oslavy 100. narozenin své zakladatelky Medy Mládkové, pražský DOX připomene osmdesátiny architektky Evy Jiřičné a Špálova galerie po půlstoletí zhodnotí odkaz Marcela Duchampa. Národní galerie dále ve své turisticky nejatraktivnější budově vystaví cenná impresionistická díla zapůjčená z Dánska a v létě otevře očekávanou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho. Pražský hrad mimo jiné pracuje na výstavě pro všechny, "kdo si váží práce lidských rukou". Z výstavních plánů českých institucí vybíráme 40 přehlídek.
Duchampův slavný pisoár z roku 1917, vystavený pod názvem Fontána.
Duchampův slavný pisoár z roku 1917, vystavený pod názvem Fontána. | Foto: Alfred Stieglitz, Wikimedia Commons

Marcel Duchamp: Předpona našeho času

Galerie Václava Špály, Praha
19. března až 23. března 2019

Poprvé a dosud naposledy v České republice měl Marcel Duchamp, otec konceptuálního umění, samostatnou výstavu na jaře roku 1969. Připravil ji tehdy Jindřich Chalupecký, výtvarný teoretik, kritik a toho času také kurátor Špálovy galerie.

Na témže místě padesát let starou událost připomene projekt Předpona našeho času, jakýsi živý prostor pro současné názory na Duchampovo dílo. Autorem koncepce je umělec Jiří David, který bude diskutovat s pozvanými hosty o duchampovském odkazu.

Malíř a teoretik Duchamp se proslavil jako jeden z nejvýraznějších avantgardních umělců. Pisoár, který roku 1917 vystavil v jedné newyorské galerii pod názvem Fontána, označili britští odborníci za "nejvlivnější umělecké dílo 20. století" a zařadili ho před práce Pabla Picassa či Henriho Matisse.

Další z Duchampových známých prací byla třeba Mona Lisa s knírkem, který její úsměv učinil ještě záhadnějším. S podobnými instalacemi takzvaných ready-made, tedy hotových objektů, se Duchamp zařadil mezi předchůdce konceptuálního umění.

 

Právě se děje

Další zprávy