reklama
 
 

40 očekávaných výstav roku 2019: Jiřičná, Mládková, Giacometti, Duchamp a spol.

Marcel Duchamp: Předpona našeho času Foto: Alfred Stieglitz, Wikimedia Commons

Marcel Duchamp: Předpona našeho času

Galerie Václava Špály, Praha
19. března až 23. března 2019

Poprvé a dosud naposledy v České republice měl Marcel Duchamp, otec konceptuálního umění, samostatnou výstavu na jaře roku 1969. Připravil ji tehdy Jindřich Chalupecký, výtvarný teoretik, kritik a toho času také kurátor Špálovy galerie.

Na témže místě padesát let starou událost připomene projekt Předpona našeho času, jakýsi živý prostor pro současné názory na Duchampovo dílo. Autorem koncepce je umělec Jiří David, který bude diskutovat s pozvanými hosty o duchampovském odkazu.

Malíř a teoretik Duchamp se proslavil jako jeden z nejvýraznějších avantgardních umělců. Pisoár, který roku 1917 vystavil v jedné newyorské galerii pod názvem Fontána, označili britští odborníci za "nejvlivnější umělecké dílo 20. století" a zařadili ho před práce Pabla Picassa či Henriho Matisse.

Další z Duchampových známých prací byla třeba Mona Lisa s knírkem, který její úsměv učinil ještě záhadnějším. S podobnými instalacemi takzvaných ready-made, tedy hotových objektů, se Duchamp zařadil mezi předchůdce konceptuálního umění.

autor: Kultura | 7. 1. 2019 10:50

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama