Mladí sklářští designéři vystavují na festivalu v Londýně

Kultura Kultura
12. 9. 2014 15:55
Poprvé se na prestižní přehlídce London Design Festival objeví i tři kolekce studentů a absolventů pražské UMPRUM.
Glas Town od Studia Dechem.
Glas Town od Studia Dechem. | Foto: Studio Dechem

Londýn - Pět instalací českého designu je součástí 11. ročníku prestižního Londýnského festivalu designu. Výstava Glassmania letos představí české sklo. Připravena je prezentace designového studia Dechem, k vidění bude též kolekce unikátních svítidel The Grid Kláry Šumové a Dicka Wrigta. Výstavní celek doplňují expozice Hlína funguje! a Prvky řemesla, stejně jako Glassmania pocházející z pražské UMPRUM.

Prestižní přehlídka London Design Festival se koná v rámci několika veletrhů, výstav a site-specific instalací napříč britskou metropolí. Letos od 13. do 21. září přivítá i silnou prezentaci českého designu mimo jiné na veletrhu Tent či v galerii Mint.

Vůbec poprvé a hned na třech výstavách se představí pražská UMPRUM s kolekcemi Glassmania: Mladé české sklo, Hlína funguje! a výběrem prací absolventů na výstavě Prvky řemesla v galerii Mint. První z nich je prezentuje práce studentů a čerstvých absolventů produktového designu vedeného Michalem Froňkem a Janem Němečkem a ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla. Přiblížuje dva rozdílné přístupy ke sklu jako materiálu: první, logičtější a čistě průmyslový, druhý opírající se o umělecký přístup za využití speciálních inovativních technik i tradiční české sklářské metody.

Výstava v Galerii Mint, které se zúčastní plejáda českých designérů soustředěných nejen kolem UMPRUM, ale také firmy Lasvit, výstavního konceptu Křehký či galerie Qubus, je součástí projektu britské kurátorky Jan Withers nazvaném Brompton Design District, který v londýnské čtvrti Brompton prezentuje mezinárodní design. Na veletrhu Tent & Super Brand London se pak představí studio Dechem a kolekce Oáza designérů Kláry Šumové a Dicka Wrighta.

„Jsme velmi rádi, že je český design tak hojně zastoupen na Londýnském
festivalu designu a že České centrum mohlo alespoň částečně tuto prezentaci podpořit. Tradice českého sklářství je v Británii ceněná a je proto smysluplné ukázat i současnou tvorbu a vedle známějších jmen dát příležitost právě studentům a menším studiím," řekla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra v Londýně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy