reklama
 
 

Výstava připomíná hloubku díla surrealisty Jana Švankmajera

29. 8. 2014 10:42
Výtvarník a režisér Jan Švankmajet oslaví osmdesáté narozeniny. Milníky jeho díla připomíná výstava Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou v Praze i ve světě.

Praha -Výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera představuje pražská galerie Českých center v Rytířské ulici a je příspěvkem k oslavě osmdesátin nejznámějšího představitele českého pozdního surrealismu.

Švankmajer je ještě známější jako filmař, patří mezi uznávané světové animátory a ve své tvorbě vždy kráčel originální cestou. Jeho snímky překypují obrazností, prolíná se v nich sen s realitou a černý humor a agresivita s básnickým viděním světa.

Na karlovarském festivalu převzal v roce 2009 Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, letos mu při stejné příležitosti předala svou prestižní cenu Mezinárodní federace filmových archivů (FIAF).

Současná výstava vychází ze stejnojmenné knihy kurátorské dvojice František Dryje a Bertrand Schmitt, která loni vyšla v nakladatelství Arbor vitae. Nyní připravili průřez Švankmajerovou tvorbou pro putovní výstavu, kterou ve světě prezentují Česká centra. Dosud byla v Limě, Sydney a Melbourne, po Praze bude pokračovat do Sofie, Kodaně, Budapešti a Bukurešti.

Nová výstava určená pro zahraniční prezentaci poukazuje na propojení Švankmajerova filmového díla s ostatními tvůrčími projevy.

"Taková stručná prezentace samozřejmě nemůže vystihnout bohaté a mnohovrstevnaté dílo Jana Švankmajera v jeho úplnosti," říká František Dryje. Kurátoři se tedy snažili ve zkratce ilustrovat některé výrazné aspekty a souvislosti Švankmajerovy tvůrčí metody a jejích principů, což může pro diváka být impulsem k bližšímu nahlédnutí do tajemného autorova tvůrčího světa.

Výstava stejně jako zmíněná kniha je koncipována chronologicky jako biografie umělce. Jednotlivé oddíly sledující jeho životní a tvůrčí etapy doplňují eseje, v nichž se Bertrand Schmitt a František Dryje zabývají charakteristickými motivy Švankmajerovy tvorby.

Součástí zahraničních prezentací je i projekce filmů Jídlo, Něco z Alenky, Přežít svůj život, tedy snímků, jimiž se Švankmajer zapsal do historie moderní kinematografie.

Výstavu Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou lze zhlédnout v Praze do 13. září.

autoři: ČTK, Kultura | 29. 8. 2014 10:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama