VIDEO Ana Mendieta zanechávala stopy vlastním tělem

Lenka Lindaurová, Blahoslav Baťa
4. 10. 2014 10:21
Podívejte se na výstavní událost sezony v Galerii Rudolfinum s výtvarnou kritičkou Lenkou Lindaurovou.
Podívejte se na videorecenzi výstavy Any Mendiety v Galerii Rudolfinum. | Video: Lenka Lindaurová, Blahoslav Baťa

Video - Výstava Any Mendiety, u nás málo známé umělkyně kubánského původu, je po dlouhé době opravdovou událostí výtvarné sezóny. Název Stopy je výmluvný: většinu prací této nesnadno zařaditelné autorky tvoří její práce s vlastním tělem, jeho stopami, které autenticky Mendieta vytvářela přímo v krajině.

Buď se sama pokoušela nalézt identitu splynutím s přírodou, nebo vytvářela své siluety z různých přírodních materiálů, ale i střelného prachu. Dokumentace prostřednictvím fotografií a videí, které pečlivě vybírala, jsou také jedinými stopami, jež lze z volného prostoru přenést do instituce galerie.

A celá expozice je také jen stopou výjimečné autorky, která zemřela v necelých čtyřiceti letech pádem z okna. Ana Mendieta je příkladem silné osobnosti, která skutečně věří tomu, že uměním lze vykládat svět a její osobní nasazení je v dnešní době téměř neuvěřitelné.

Ana Mendieta: Stopy. Galerie Rudolfinum, Praha. Trvá do 4. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy