VIDEO Ana Mendieta zanechávala stopy vlastním tělem

Lenka Lindaurová, Blahoslav Baťa
4. 10. 2014 10:21
Podívejte se na výstavní událost sezony v Galerii Rudolfinum s výtvarnou kritičkou Lenkou Lindaurovou.
Podívejte se na videorecenzi výstavy Any Mendiety v Galerii Rudolfinum. | Video: Lenka Lindaurová, Blahoslav Baťa

Video - Výstava Any Mendiety, u nás málo známé umělkyně kubánského původu, je po dlouhé době opravdovou událostí výtvarné sezóny. Název Stopy je výmluvný: většinu prací této nesnadno zařaditelné autorky tvoří její práce s vlastním tělem, jeho stopami, které autenticky Mendieta vytvářela přímo v krajině.

Buď se sama pokoušela nalézt identitu splynutím s přírodou, nebo vytvářela své siluety z různých přírodních materiálů, ale i střelného prachu. Dokumentace prostřednictvím fotografií a videí, které pečlivě vybírala, jsou také jedinými stopami, jež lze z volného prostoru přenést do instituce galerie.

A celá expozice je také jen stopou výjimečné autorky, která zemřela v necelých čtyřiceti letech pádem z okna. Ana Mendieta je příkladem silné osobnosti, která skutečně věří tomu, že uměním lze vykládat svět a její osobní nasazení je v dnešní době téměř neuvěřitelné.

Ana Mendieta: Stopy. Galerie Rudolfinum, Praha. Trvá do 4. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy