Jihomoravské muzeum ve Znojmě přehlídku zpřístupní pro veřejnost hned poté, co budou zmírněna protiepidemická opatření, avizuje pracovnice muzea Renata Hurníková. Zatím zůstávají galerie i muzea po celé republice zavřené kvůli šíření koronaviru.
Výstava nazvaná Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana přibližuje tvorbu výtvarníků Jaroslava Bažanta, Pavla Dvorského, Petra Modlitby, Jiřího Svobody a Jiřího Teichmanna.
Jsou členy volného sdružení výtvarníků PAS, což je zkratka pro Paleoart - Art & Science. Zabývají se takzvanou vědeckou uměleckou rekonstrukcí dávných forem života. Spolupracují s přírodovědci s cílem zpřístupnit současné poznatky širší veřejnosti. Navazují na dílo Zdeňka Buriana, který žil v letech 1905 až 1981, ilustroval mnoho vědeckých i dobrodružných knih a spoluutvářel všeobecnou představu o podobě pravěkých zvířat i předchůdců člověka.
"Výstava představuje průřez jejich tvorbou a díky malbám a trojrozměrným modelům se tak můžeme vypravit do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry," říká kurátorka Tereza Pavelková. Kromě obrazů jsou ve výstavních síních umístěny trojrozměrné modely živočichů, kteří obývali planetu před člověkem.
Část výstavy je věnovaná samotnému Burianovi, od jehož úmrtí v červenci uplyne 40 let. Několik originálů do Domu umění ve Znojmě zapůjčil Safari park Dvůr Králové.
Návštěvníci si prohlédnou nejen Burianova díla inspirovaná pravěkem, ale také další jeho práce, například ilustrace odborných a dobrodružných knih či volnou malířskou tvorbu.
Součástí přehlídky jsou rovněž paleontologické ukázky fauny i flóry z depozitářů Jihomoravského muzea ve Znojmě. Zkameněliny reprezentují různé živočišné a rostlinné druhy od prvohor po čtvrtohory.
V dětském koutku na návštěvníky čeká model pelykosaura, mohou vylézt na hřbet triceratopse nebo poskládat obrázky dinosaurů z velkých skládacích kostek.