Dekáda v umění: Fajt vystřídal Knížáka, v Londýně uspěli Šedá a Černý

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
31. 12. 2019 14:56
K nejvýraznějším výstavám právě končící dekády patřily připomínky Karla IV. a Františka Kupky, mezinárodní projekt Galerie Rudolfinum nebo Europa Jagellonica v kutnohorské galerii GASK. Výtvarná scéna žila změnami v Národní galerii, umělkyně Kateřina Šedá se dostala do londýnské Tate Modern a na olympijských hrách ve stejném městě zaujal klikající autobus Davida Černého.
Výstava o Karlovi IV. ve Valdštejnské jízdárně.
Výstava o Karlovi IV. ve Valdštejnské jízdárně. | Foto: ČTK

Karel IV.

Také další roky desátých let přinesly zajímavé výstavy. V roce 2013 malíř Pavel Brázda "vytapetoval" sály pražského Obecního domu od podlahy po strop svými tištěnými obrazy s tematikou Lidské komedie.

Galerie hlavního města Prahy v roce 2015 připravila v Městské knihovně posmrtnou retrospektivu konceptuálnímu umělci Jánu Mančuškovi a například Moravská galerie rok nato opulentní přehlídkou oslavila čtvrtstoletí respektovaného designérského studia Olgoj Chorchoj.

Rok 2016 patřil velké výstavě o císaři Karlu IV., od jehož narození uplynulo 700 let. Projekt připravil historik Jiří Fajt, který od roku 2014 po mnoha průtazích stanul v čele Národní galerie. Výstava se konala ve Valdštejnské jízdárně a volně navazovala na přehlídku Císař z Boží milosti, která se s velkým ohlasem uskutečnila v roce 2006 na Pražském hradě.

 

Právě se děje

Další zprávy