Muzeum umění Olomouc vydalo knihu k Rozlomené době, nejlepší výstavě roku

Kniha čítá 688 stran, texty doprovází okolo 900 obrázků.
Ukázka z knihy Rozlomená doba 1908-1928 - Avantgardy ve střední Evropě.
Ukázka z knihy Rozlomená doba 1908-1928 - Avantgardy ve střední Evropě.
Ukázka z knihy Rozlomená doba 1908-1928 - Avantgardy ve střední Evropě.
Ukázka z knihy Rozlomená doba 1908-1928 - Avantgardy ve střední Evropě.
Foto: Muzeum umění Olomouc
ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 12. 2019 11:51
Muzeum umění v Olomouci na trh poslalo výpravnou publikaci mapující zlomové období moderního a avantgardního umění ve střední Evropě v letech 1908 až 1928.

Na knize po dobu několika let pracoval mezinárodní tým odborníků. Navazuje na olomouckou přehlídku Rozlomená doba, která byla vyhlášena nejlepší českou výstavou loňského roku. Nyní putuje po střední Evropě.

"Na knize pracoval mezinárodní tým složený z více než 20 mezinárodně respektovaných odborníků, jak z jednotlivých nástupnických států Rakouska-Uherska, tak ze Spojených států amerických, několik let. Knihu obsahující téměř 900 vyobrazení doprovázejí medailony umělců i časopisů a obsáhlá chronologie," vypočítává mluvčí muzea.

Odborníci se ve 12 tematických blocích soustředí na zlomové dvacetiletí dějin moderního a avantgardního umění ve střední Evropě. Přinášejí obsáhlý vhled do kulturních dějin Rakouska-Uherska a nových států, které vznikly po jeho rozpadu v roce 1918.

"Čtenáře seznámí se středoevropským avantgardním malířstvím, sochařstvím, typografií, fotografií, filmem a scénografií na příkladech tvorby více než stovky autorů, počínaje expresionismem v roce 1908 a konče abstrakcí v roce 1928," doplňuje mluvčí muzea.

Vedle dnes již slavných osobností jako Emil Filla, František Kupka, Max Oppenheimer, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy či Anton Jaszusch se kniha věnuje i dalším autorům a téměř 40 dobovým časopisům či sborníkům, spojujícím jednotlivá středoevropská umělecká centra, jako byly Budapešť, Vídeň, Praha, Krakov, Záhřeb, Bělehrad, Košice, Lvov, Varšava, Vilnius či Novi Sad.

Největší výstavní projekt v dějinách Muzea umění v Olomouci s názvem Rozlomená doba, který skončil letos na konci ledna, vidělo od konce září 2018 přes 13 tisíc návštěvníků. Zařadil se tak mezi nejúspěšnější výstavy loňského roku.

Projekt se zaměřil na vývoj avantgardního umění ve střední Evropě na pozadí dramatických událostí, které přineslo závěrečné desetiletí Rakouska-Uherska a úvodní desetiletí nástupnických států. Expozice ukázala díla mnohamilionové hodnoty. Představeno bylo více než 400 obrazů, soch, časopisů, knih či plakátů zapůjčených ze 60 institucí z deseti evropských zemí.

Projekt Rozlomená doba byl letos v květnu vyhlášen nejlepší muzejní výstavou loňského roku. Expozice poté navštívila Międzynarodowe centrum kultury v polském Krakově, slovenskou Galérii mesta Bratislavy a momentálně je v maďarském Janus Pannonius Múzeum Pécs.

Hlavní kurátorem projektu je Karel Srp mladší, někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy, který spolupracoval s Lenkou Bydžovskou. Za jednotlivé zúčastněné země vždy zhruba dvě stovky děl doporučili za Slovensko Zsófia Kiss-Szemánová, za Polsko Monika Rydigerová, Éva Forgácsová a György Várkonyi za maďarskou stranu a Steffen Eigl za Německo. V expozici se ocitlo zhruba 250 z nich, které vybral tým kolem hlavního kurátora Srpa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy