Vila Portheimka patří Praze 5. Podle jejího místostarosty Lukáše Herolda z ODS bylo muzeum skla od počátku koncipováno jako dočasné a radnice již smlouvu jednou o rok prodloužila. Městská část nyní připravuje rekonstrukci památky.
Už když se muzeum otevíralo, městská část uváděla, že chce vilu v budoucnu rekonstruovat. Přípravy na opravu měly trvat tři roky. Právě na tu dobu radnice objekt přenechala Museu Kampa. Podle místostarosty Herolda uzavřela koncesní smlouvu, kterou kromě městské části muselo schválit i ministerstvo financí. "V tuhle chvíli neexistuje žádný právní titul, jak by tam dál muzeum skla mohlo být, ač je mi to líto, a já věřím, že v relativně krátké době zahájíme rekonstrukci," říká Lukáš Herold.
Podle něj se příprava rekonstrukce barokního letohrádku oproti předpokladům zdržela, začít by měla do roka. Do té doby podle něj bude v Portheimce dále fungovat Galerie D, provozovaná městskou částí, a radnice chce ve spodních částech pořádat další akce, aby byly prostory do poslední chvíle co nejvíce využité. "Připravujeme výstavy, které by to měly trochu oživit," avizuje.
Muzeum skla představovalo moderní a současné umělecké sklo z několika veřejných i soukromých sbírek. Stálá expozice ukazovala především slavné ateliérové sklo československých tvůrců z druhé poloviny 20. století, stejně jako práce dalších sklářů několika generací a ukázky tvorby výtvarníků z Evropy, Asie a Ameriky. Expozici doplňovaly krátkodobé výstavy a doprovodné programy.
Na 6. března pořadatelé připravili Oslavu skla, program pro dospělé i děti. Připraven je celodenní workshop, který přiblíží sklářský postup zvaný reticello, známý již od renesance. Jedná se o dekorační techniku foukaného skla, tvořící jemnou síť barevných nitek uspořádaných do kříže. Na dílnu je třeba přihlásit se předem.
Od 16 hodin bude následovat další workshop před budovou v parku. Na připravených skleněných deskách se má formovat dílo složené ze vzkazů, náhodných textů a obrazů diváků.