Motivy z továren a garážových vrat. Fotograf Veselý vystavuje abstrakce

Motivy z továren a garážových vrat. Fotograf Veselý vystavuje abstrakce
Snímek z výstavy Plechová abstrakce.
Snímek z výstavy Plechová abstrakce.
Snímek z výstavy Plechová abstrakce.
Fotograf Martin Veselý.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 11. 2021 16:19
V Galerii U Přívozu, která se nachází v královéhradecké Studijní a vědecké knihovně, začala toto pondělí výstava fotografa Martina Veselého nazvaná Plechová abstrakce. Záměrem bylo netradičně propojit malbu s fotografií a vytvořit obrazy, jež mohou sloužit jako doplňky interiérů bytů a firem.

Držitel cen Czech Press Photo a Czech Nature Photo Veselý je už deset let fotoreportérem deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Přehlídka 37 jeho snímků bude k vidění do 15. prosince vždy v odpoledních hodinách.

"Fotografováním plechů chci nevšedně ukázat všední objekty, které jsou lidmi takřka bez povšimnutí opomíjeny. Jedná se o propojení umění a výtvarné fotografie," vysvětluje autor, který fotí od konce minulého tisíciletí a posledních sedm let spolupracuje s Leteckou záchranou službou Královéhradeckého kraje.

Motivy nejčastěji nalézá na starých vratech garáží, železničních nádražích, v opuštěných továrnách či sběrných surovinách.

"Inspirací mi byl dědeček Ctibor Veselý, který mi otevřel oči a naučil mě hledat krásu v ošklivosti, vnímat více stíny, odrazy, detaily v objektech plechových, dřevěných a skleněných. Snažím se o zachycení pomíjivosti času a kouzlo okamžiku," doplňuje Veselý.

Na vystavených snímcích, respektive obrazech zarámovaných v ručně vyráběném korodovaném rámu, lze najít motivy krajin, vesmíru, zvířat, lidí, ale také odkazy na dávné kultury, například obrazce na planině Nazca. Výstava je prodejní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy