Moravská galerie otevřela, vedle Hlavy Medusy nově vystavuje astroláb a hady

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 5. 2021 11:51
V uplynulém týdnu po vynucené koronavirové pauze znovu otevřela většina brněnských výstavních institucí včetně Moravské galerie. Její návštěvníci mohou od středy opět vidět i stálou expozici nazvanou Brno - předměstí Vídně, kde nově přibyla malba Hlava Medusy od Petera Paula Rubense pocházející zhruba z roku 1618.

Vlámské barokní plátno se vrátilo z "turné" po světových muzeích. V Místodržitelském paláci je teď Hlava Medusy vystavena v samostatné sekci s dalšími díly, jež vznikly ve stejném regionu a období.

Jde například o astroláb, tedy přístroj na určování polohy slunce nebo hvězd, který v 16. století sestavil vlámský kartograf Gerhard Mercartor, nebo tapiserii utkanou v Bruselu počátkem 18. století. Zachycuje bitvu athénského státníka a vojevůdce Kimóna.

V samostatné sekci věnované Hlavě Medusy jsou vedle obrazu k vidění také cínová mísa a zvířecí preparáty - konzervovaní hadi užovka hladká a zmije obecná nebo mlok skvrnitý, kteří byli předlohou pro Rubensovu malbu.

Hlavu Medusy v roce 1818 věnoval hrabě von Nimptsch tehdejšímu Františkovu muzeu, jehož sbírky dnes tvoří základ fondů starého umění Moravské galerie. Dílo však bylo od počátku považováno jen za kvalitní dobovou kopii známého Rubensova plátna s týmž námětem ve sbírkách Habsburků, dnes umístěným ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu.

Teprve restaurátorka Hedvika Böhmová-Hájková v roce 1944 poukázala na změny, jež malíř prováděl a které vídeňská varianta neobsahuje.

Podle nejnovějších zjištění obraz prokazatelně pochází z Rubensovy dílny. Vznikl patrně dřív než vídeňská verze téhož námětu. Pravost malby naposledy před třemi lety potvrdil výzkum týmu Koena Janssense z univerzity v Antverpách, který ji podrobil takzvané makrorentgenové fluorescenční analýze. Cílem bylo zjistit maximum informací o skladbě malířských vrstev, použitých pigmentech a případných změnách, jež nelze odhalit okem.

"Představená zjištění však nelze zjednodušeně shrnout tak, že brněnská Hlava Medusy je originálem a vídeňská kopií. Umělecký svět 17. století nechápal originalitu, jak ji vyznáváme dnes. Oba obrazy vznikly v Rubensově dílně s pravděpodobným podílem mistra, jsou mimořádně kvalitní a výjimečně dobře dochované," řekl tehdy kurátor sbírky starého umění Petr Tomášek.

V Moravské galerii si zájemci mohou stále prohlédnout výstavy ke 100. výročí narození grafického designéra Jana Rajlicha, které byly prodlouženy do 8. srpna.

Umělecká skupina Rafani představí novou "epizodu" své seriálové výstavy s názvem S21E03: Hranice na vernisáži 20. května v atriu Pražákova paláce. "Bude se zabývat společenskými hranicemi danými ekonomickou situací a představou o sobě samých vzhledem k těm druhým," avizují pořadatelé.

V Pražákově paláci vznikla také nová intervence do stálé expozice Art is Here, která představuje českou modernu a meziválečnou avantgardu. Autorem práce nazvané Staré kresby je Petr Veselý.

Do 30. května je v knihovně prodloužena výstava Nejkrásnější české knihy roku 2019, kde si návštěvníci mohou prolistovat knihy jako Jdi na venkov!, Možnosti milostného románu od Jana Němce nebo učebnici Jak to ruplo o událostech roku 1989.

Jurkovičova vila bude přístupná od 27. května, kdy se zde koná zahájení výstavy Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala, nedávno oceněných titulem Grand designéři na cenách Czech Grand Design.

Pro přehlídku nazvanou Design In You navrhli, vyrobili a nainstalovali "několik objektů denní potřeby, které budou vstupovat do dialogu s Jurkovičem i jeho vilou", slibují organizátoři. Podle nich si designéři pohrávají se zkratkou DIY - do it yourself čili vyrob si sám. Odráží jejich přesvědčení, že i když člověk nemá ekonomický důvod vyrábět si věci sám pro sebe, užitím postupů DIY může získat užitečný nadhled.

Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici, které také spravuje Moravská galerie, čeká s otevřením na příznivější situaci spojenou s vládními opatřeními.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy