Moravská galerie třemi výstavami připomíná zakladatele bienále Rajlicha

ČTK ČTK
29. 9. 2020 14:28
Třemi výstavami pod společným názvem Rajlich 100 připomíná Moravská galerie v Brně rozsáhlé dílo Jana Rajlicha staršího, zakladatele zdejšího bienále grafického designu.

Rajlich zemřel roku 2016 v 96 letech, letos v dubnu by se dožil stovky. Výstavy měly začít už na jaře, galerie je však posunula kvůli koronaviru. Až minulý týden také došlo na odhalení pamětní desky na domě rodiny v Jiráskově ulici.

Galerie získala podstatnou část Rajlichovy rozsáhlé pozůstalosti, kterou v posledních letech zpracovávala a digitalizovala. Výběr z autorových vlastních prací je nyní k vidění v Pražákově paláci.

"Z obrovské záplavy děl, která Jan Rajlich vytvořil, jsme se snažili vybrat opravdu důležité projekty," říká kurátorka Marta Sylvestrová. Ve výstavních síních jsou plakáty, piktografické systémy pro veřejný prostor, malby i méně známé návrhy televizní grafiky.

Rajlich byl nejen aktivní umělec a grafický designér, ale také zdatný organizátor, jehož věhlas sahal daleko za železnou oponu. Tuto část jeho osobnosti připomíná další výstava v Místodržitelském paláci. Ukazuje tvorbu účastníků brněnského bienále z let 1964 až 1992, kdy v jeho čele stál Jan Rajlich starší. Přehlídka rovněž nahlíží do zákulisí akce, třeba prostřednictvím listů z Rajlichovy "návštěvní knihy".

Třetí výstavu tvoří plakáty, které k Rajlichově nedožité stovce vytvořili přátelé a kolegové z celého světa. "Je dokladem toho, že zejména starší generace grafických designérů tvoří přátelskou komunitu," konstatuje Jan Rajlich mladší, který se sám věnuje grafickému designu a podílel se na přípravě výstav Moravské galerie.

Archiv Jana Rajlicha bude výhledově dostupný v jejím on-line katalogu. Aktuální trojici výstav doprovází také kritický rozbor Rajlichovy tvorby v česko-anglické kolektivní monografii.

Mezinárodní bienále grafického designu se letos nekoná, zejména kvůli rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea. Tři výstavy věnované Rajlichovi tak mohou obvyklým návštěvníkům bienále ukrátit čekání na 29. ročník, který Moravská galerie uspořádá v roce 2022.

Výstavy sdružené pod hlavičkou Rajlich 100 potrvají do 28. února.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy