Vyrob si lustr. Hlavní cenu Czech Grand Design získali designéři Herrmann & Coufal

Herrmann & Coufal.
Designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal byli vyznamenáni za svítidla Lift, Tension a Balance (na snímku). Společným jmenovatelem všech tří lamp navržených pro Hornbach podle principu do it yourself, tedy udělej si sám, jsou jednoduchý design a dostupný materiál.
Porota vyzdvihla duo Herrmann & Coufal také za návrh minimalistického závěsného svítidla Capsule pro českou značku Lucis. Vyrobeno je v designu kovové kapsle, ze které ve třech možných výškách vystupuje skleněné, ručně foukané trojvrstvé opálové matné stínítko.
Posledním oceněným výrobkem Herrmann & Coufal je skříňka Roletta, navržená pro Futuro.
Módním designérem roku se stal Jakub Polanka.
Foto: Michaela Říhová
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
21. 4. 2021 21:25
Letošními grand designéry, tedy absolutními vítězi napříč kategoriemi cen Czech Grand Design, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Porotu zaujali mimo jiné spoluprací s obchodním řetězcem Hornbach, pro který navrhli kolekci tří svítidel respektující zásady do it yourself, tedy vyrob si sám.

V průběhu středečního ceremoniálu, který vysílala stanice ČT art, zazněla jména vítězů také v dalších osmi kategoriích.

Herrmann s Coufalem opanovali ještě oblast Design roku. Nejlepším módním designérem se stal Jakub Polanka, v kategorii šperku byl oceněn Zdeněk Vacek a například titul Grafický designér roku obdrželo studio 20YY Designers za vizuální identitu pro vznikající Muzeum literatury v Praze. Do síně slávy vstoupil designér, architekt a bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jiří Pelcl.

Porota vyzdvihla duo Herrmann & Coufal také za návrh minimalistického závěsného svítidla Capsule pro českou značku Lucis.
Porota vyzdvihla duo Herrmann & Coufal také za návrh minimalistického závěsného svítidla Capsule pro českou značku Lucis. | Foto: Czech Grand Design

"Krása nemusí být povrchová, ale schovaná ve smyslu věci anebo v důmyslné konstrukci," myslí si vítězná dvojice. Na internetu zveřejnila tři instruktážní videa s návodem, jak sestrojit svítilny nazvané Tension a Balance i lustr Lift.

"Společným jmenovatelem všech tří lamp je jejich jednoduchý design, dostupný materiál a přiměřená pracnost," popisují své návrhy Coufal s Herrmannem. Při vymýšlení počítali s tím, že amatérští konstruktéři mají k dispozici minimální počet nástrojů a zkušeností.

Jejich práce upoutá snadným a ladným mechanickým pohybem, jakým lze měnit směr svícení. Je možné osvítit celou místnost nebo svítit bodově, v případě lustru pak světlo koncentrovaně zacílit.

Lampa Tension připomíná rybářský prut: proti sobě se napíná kabel a ocelový drát. Celá soustava je zatížena betonovou dlaždicí. Lustr Lift rozevírá jako deštník tolik ramen zakončených žárovkou, kolik si tam zákazník umístí.

"Ke každému návrhu jsme došli sérií pokusů a omylů," říkají návrháři, fanoušci postupu do it yourself. "Vlastnoručně vyrobené věci jsou s námi svázané. Raději je opravíme, než vyměníme."

Lustr Lift od dua Herrmann & Coufal rozevírá jako deštník tolik ramen, zakončených žárovkou, kolik si tam zákazník umístí. | Video: Hornbach

Eduard Herrmann a Matěj Coufal pocházejí z Brna, poznali se ale teprve v Praze při studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V hlavním městě mají šest let i ateliér.

Podle svých slov navazují na dílo Victora Papanka a Jamese Hennesseyho, autorů knihy Nomadic Furniture. Takzvaný nomádský nábytek je podle nich odpovědí na časté stěhování moderního člověka, který potřebuje nábytek rozebírat a zase ho ve stejné kvalitě složit a používat.

Dvojice Herrmann a Coufal má za sebou i několik prací ve veřejném prostoru. Uherské Hradiště si u nich objednalo kompletní informační systém města, několik let spolupracují s výrobcem mobiliářů Mmcité. Společně osadili pražskou náplavku odpadkovými koši. Jsou autory "české" ocelové lavičky Steps, kterou navrhli pro Štrasburk. Umístěná je vedle budovy Evropského parlamentu a reprezentuje Českou republiku v sousedství dalších návrhů designérů ze všech 28 členských zemí Evropské unie.

O některou z cen Czech Grand Design letos usilovalo 84 tvůrců a firem s díly z oblasti produktového designu, módy, šperku, fotografie, ilustrace a grafického designu.

Vítěze vybrala ve tříkolovém hlasování Akademie designu České republiky, již aktuálně tvoří 68 významných českých i zahraničních kurátorů a odborníků.

Druhý rok po sobě se vyhlášení vítězů muselo obejít bez diváků. Vzhledem k trvajícím opatřením proti pandemii koronaviru proběhlo pouze na televizních obrazovkách.

Přímý přenos oživoval televizní film v režii Tomáše Luňáka o českém designu v roce 2020. Ze studia České televize ceremoniálem provázeli herci a muzikanti z formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka.

Vítězové cen Czech Grand Design 2021

Absolutní vítězi, Grand designéři roku - Cena Erste Premier: Herrmann & Coufal

Designér roku - Cena Ministerstva kultury ČR: Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY projekt (Hornbach), svítidlo Capsule (Lucis), skříňka Roletta (FUTURO)

Módní designér roku: Jakub Polanka / kolekce F/W 2020, kolekce S/S 2021

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek / kolekce Báze

Grafický designér roku: 20YY designers / vizuální identita pro Muzeum literatury

Fotograf roku: Shotby.us / fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience

Ilustrátor roku: Veronika Vlková, Jan Šrámek / ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku (Romana Košutková, Galerie výtvarného umění v Hodoníně)

Výrobce roku - Cena Design pro export: Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)

Objev roku: Lappa studio / akustické panely Eclipse

Do Síně slávy byl uveden: Jiří Pelcl

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy