Praha - Titul Kniha roku, který uděluje literární soutěž Magnesia Litera, získala pro rok 2008 básnická skladba Rukopis Bohumily Grögerové. Kromě hlavní ceny spojené s částkou 200 000 korun si v sobotu ze Stavovského divadla odnesla vítězství v kategorii poezie.
Večerem provázela herečka Anna Geislerová, záznam mohou vidět diváci České televize v neděli.
Rukopis Bohumily Grögerové vydalo nakladatelství Pavel Mervart a doprovází jej kresby Adrieny Šimotové. Její začátek je tragický, když autorka cituje zprávu z nemocnice o své slepotě; ale závěr knihy psané volným veršem je smířlivý, ba nadějný: dokud jsou nablízku přátelé, dokud zbývá fantazie a paměť, dokud lze psát a neztratit zcela pouto se skutečností, není tak zle.
Texty mimochodem psala tužkou s tlustým hrotem, aby je po sobě vůbec mohla přečíst. Kniha má i v tištěné podobě netradičně velké písmo - autorka ji psala již téměř nevidoucí. Text ignoruje interpunkci i velká písmena.
Grögerová - básnířka, prozaička, překladatelka, autorka rozhlasových her a knih pro děti, jež je známá především spoluprací s Josefem Hiršalem - je nejstarší oceněnou autorkou v osmileté historii cen; letos se dožívá osmaosmdesáti let. Literární ceny se jí však navzdory bohatému a výraznému dílu spíše vyhýbaly, teprve v březnu dostala cenu PEN klubu za celoživotní dílo.
Objevem roku 2008 se stal Pavel Göbl s knihou Tichý společník vydanou v Dauphinu. Dvaačtyřicetiletý literární debutantant vystudoval FAMU, spolurežíroval snímek Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. I oceněná novela se stala podkladem právě vznikajícího filmu.
Literu za knihu pro děti dostal podle očekávání Pavel Šrut za své Lichožrouty. I příběh bytostí, které se živí ponožkami, se chystá do kin: producent Ondřej Trojan už připravuje celovečerní animovanou verzi v režii ilustrátorky knihy Galiny Miklíkové.
Literu za prózu dostal Martin Ryšavý a jeho dvoudílné Cesty na Sibiř, které vydala Revolver Revue. Za publicistiku byla oceněna Radka Denemarková za knihu Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla vydanou v Hostu.
Cenu za přínos české literatuře dostal Lexikon české literatury autorů Vladimíra Forsta, Jiřího Opelíka a Luboše Merhauta. Nakladatelství Academia loni čtvrtým dílem lexikonu završilo nejobsáhlejší projekt poválečné literárněvědné bohemistiky.
Čtyři svazky obsahují přes 3700 hesel a zahrnují českou literaturu od staroslověnských a latinských počátků do poloviny 20. století. Kniha loni zvítězila v tradiční anketě Lidových novin.
Literu za nakladatelský čin si odnášejí nakladatelství Akropolis a Kvarta a Divadelní ústav za Spisy Františka Langera. Literu za překlad dostaly dvoudílné Deníky maďarského spisovatele Sándora Máraie, které v překladu Estery Sládkové a Dany Gálové vydala Academia.
Cenu v oblasti naučné literatury dostala publikace Josefa Vojvodíka, jež zkoumá vztah avantgardního umění první poloviny 20. století k umění baroka a manýrismu.
Čtenáři neudělili svou Kanzelsberger cenu Michalu Vieweghovi či Zdeňku Svěrákovi, ale "nenápadným" vzpomínkám Jiřího Šimona Ukradený domov, které vydal Knižní klub.
Čtěte také: Magnesia dala dohromady známá jména s debutanty Přehled nominovaných na cenu Magnesia Litera Šrut vypátral, kdo nám žere ponožky. Lichožrouti Knihy na cestě. Nominace na Magnesii za prózu |
Autor, který zemřel měsíc po jejím vydání, popisuje, jak jeho rodinu stihne typický osud "kulaků" - konfiskace majetků a násilné vystěhování. Spolu s fotografiemi z rodinného archivu vznikl působivý a věrohodný portrét 40. a 50. letech minulého století.
Ceny Magnesia Litera se udílely poosmé. Nominace vybírají a ceny v osmi kategoriích udělují odborné poroty. Kategorie Litera za přínos české literatuře nominace nemá; hlavní cenu Kniha roku vybírá zvláštní komise ze všech nominovaných titulů.
Ceny tradičně podporuje svou záštitou Václav Havel. Po vzoru Británie chtějí Magnesie napomoci orientaci na nepřehledném knižním trhu a usilují o popularizaci dobré literatury; k tomu patří i vybuzení zájmu médií pomocí zveřejňování nominací a série autorských čtení.
Nicméně právě před letošním vyhlašováním s v médiích objevily námitky, že cena málo vyzdvihuje díla srozumitelná nejširšímu publiku. Nominace prý rozhodně neměla minout například knihu Terezy Boučkové Rok kohouta, kterou cenila kritika i hojně kupovali čtenáři.