Jako vila v Praze. Šímův monumentální obraz Země byl vydražen za více než 60 milionů

ČTK ČTK
před 3 hodinami
Obraz Josefa Šímy Země byl tuto neděli na pražském Žofíně vydražen za 60,48 milionu korun včetně přirážky. Je to světový aukční rekord tohoto autora, uvedla Markéta Horešovská z Galerie Kodl. Monumentální dílo z roku 1960 se zařadilo mezi deset nejdráž prodaných obrazů na zdejších aukcích.
Impozantní dílo Země z roku 1960 je největším obrazem, jaký kdysi Josef Šíma namaloval.
Impozantní dílo Země z roku 1960 je největším obrazem, jaký kdysi Josef Šíma namaloval. | Foto: Galerie Kodl

Olej Země je největším obrazem, jaký kdy Josef Šíma namaloval. Do aukce šel s vyvolávací cenou deset milionů korun. Plátno představuje vrchol umělcovy druhé tvůrčí etapy, kterou po několikaleté odmlce zahájil v 50. letech minulého století. Obraz má charakteristické rysy jeho poválečného stylu, jemnou barevnost, abstrahovanou formu a hlubokou metafyzickou dimenzi.

Přehled deseti nejdráž prodaných obrazů na aukcích v ČR

Pořadí Autor Název Cena (v milionech Kč) Rok
1. František Kupka Conception/Danae (Početí) 126,5 2024
2. Bohumil Kubišta Staropražský motiv 123,6 2022
3. František Kupka Divertimento II 90,24 2020
4. Toyen Cirkus 79,56 2021
5. Toyen Piková dáma 78,65 2020
6. Oskar Kokoschka Praha - Pohled z křižovnického kláštera 78,5 2019
7. František Kupka Plochy příčné II 78 2019
8. Toyen Monte Carlo 64,8 2023
9. František Kupka Série C I. (Protihodnoty) 62 2016
10. Josef Šíma Země 60,48 2024
Zdroj: ČTK

Práce se světlem a barvou odráží Šímův celoživotní zájem o fenomén světla jako základního stavebního prvku malby i všeho. "Abstraktní pojetí krajiny v tomto díle navazuje na Šímovu předválečnou tvorbu, zejména na jeho spolupráci se surrealistickou skupinou Le Grand Jeu v Paříži. Zároveň ale reflektuje autorův posun k lyričtější a kontemplativnější formě abstrakce. Lze ji proto vnímat jako Šímovu osobní meditaci nad podstatou hmoty a prostoru, jako vizuální báseň o vztahu mezi zemí a nebem, hmotou a duchem," popisuje Markéta Horešovská z Galerie Kodl.

Dílo původně bylo v majetku pařížského sběratele umění a galeristy Paula Facchettiho. Tuzemský i světový rekord Josefa Šímy dosud držel obraz nazvaný Vejce (Rovnováha, MZ či ML). V roce 2018 byl prodán na aukci v Praze zhruba za 36 milionů korun.