trh s uměním

Obraz Zdeňka Sýkory byl vydražen za 20 milionů korun

Olejomalba Zdeňka Sýkory nazvaná Linie č. 90 byla tuto neděli v Praze vydražena za 20 milionů korun včetně dvacetiprocentní přirážky. Vyvolávací cena přitom činila jen 9,5 milionu korun. Padlo takautorovo čtyři měsíce staré domácí maximum, které dosud činilo 10,8 milionu korun, oznámil Jiří Rybář, ředitel společnosti 1. Art Consulting. Ta nedělní aukci moderního umění pořádala v Topičově salonu na pražské Národní třídě.

Vloni prošly českými dražbami čtyři obrazy a tři desítky grafik Zdeňka Sýkory prodané dohromady za více než 21 milionů korun, spočítal server Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním. Loňský rok byl pro tvůrce, jenž žil v letech 1920 až 2011, rekordní. Sýkorova díla se objevují také na světových aukcích. V Londýně, Vídni, Kolíně nad Rýnem a Curychu bylo prodáno pět jeho děl dohromady za více než 60 milionů korun.

Zdroj: ČTK

V aukci Sotheby's bylo nejdráž prodáno dílo Mikuláše Medka

Na dražbě středoevropského umění pořádané aukční síní Sotheby's v německém Kolíně nad Rýnem byl nejdráž prodán obraz českého malíře Mikuláše Medka nazvaný Zlatý Křik I z roku 1968. Nový majitel za něj dal včetně přirážky 352 800 eur, v přepočtu téměř 8,6 milionu korun. V nabídce se objevila díla několika dalších mezinárodně proslavených tuzemských výtvarníků. Kromě Medka to byli Alfons Mucha, Václav Špála, František Kupka, Jiří Hauschka či Jaroslav Valečka.

Týdenní dražba se zaměřila na středoevropské umění zejména z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska a Česka. Zájemci mohli online přihazovat na 70 děl. S nejvyšším odhadem do aukce nazvané 20th Century Art: A Different Perspective (Umění 20. století: Jiný pohled) vstupovalo plátno polského malíře Wojciecha Fangora jménem SU 29B, které se dle odhadu mohlo prodat za 300 až 500 tisíc eur. Kupce však nenašlo.

Mezi nejdráže vydraženými pracemi byl i Medkův bezejmenný obraz z roku 1960. Neznámý zájemce si ho pořídil za 119 700 eur, to znamená 2,9 milionu korun. Autorský rekord je ale téměř dvacetkrát vyšší, malba nazvaná Akce I (Vajíčko) byla před třemi lety prodána za 57 milionů korun včetně přirážky.

Zdroj: ČTK

Obraz Emila Filly Hráči šachu v neděli v Praze získal dražitel za 14,1 milionu korun

Expresionistický obraz Emila Filly Hráči šachu z roku 1908 na nedělní aukci v pražském Obecním domě získal český dražitel za 14,1 milionu korun včetně přirážky. Vyvolávací cena činila 8,5 milionu korun. Po napínavém souboji nový majitel vydražil Hráče šachu prostřednictvím telefonu. Podle organizátorů aukce je Fillův olej na kartonu adjustovaném na plátně v této kvalitě na trhu prakticky nedostupný.

V aukční nabídce bylo dohromady 198 děl klasického i moderního výtvarného umění. Celkem sběratelé utratili téměř 70 milionů korun, úspěšně bylo vydraženo 92 procent nabízených položek.

Zdroj: ČTK

Pražské galerie vydražily umění na pomoc Ukrajině, částka se rovná téměř deseti kamionům humanitární pomoci

Aukce současného umění na pomoc Ukrajině, kterou pořádaly pražské Bold Gallery, Trafo Gallery, Chemistry Gallery a Centrum současného umění Dox, vynesla přibližně 7,5 milionu korun. Veškerý výtěžek z dražby děl 134 umělců půjde na sbírku SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Podle ní by částka měla stačit na téměř deset kamionů humanitární pomoci.

Aukce začala v uplynulých dnech online, čtyřicítku vybraných děl pak tuto sobotu odpoledne v Doxu vydražili licitátor Milan Dospěl a herečka Hana Vagnerová. "Umění má mnoho pozitivních funkcí. Tentokrát spojilo nejen nás galeristy a velkou skupinu umělců, ale doufáme i naše společné podporovatele. Díky tomu přispějeme Ukrajině tím, co umíme nejlépe. S obdivem k tomu něco dokázat, a ne něco ničit," říká za pořadatele Blanka Čermáková z Trafo Gallery.

Zdroj: ČTK
Pokračovat