Foto: O co přicházíme. Kurátoři mimopražských výstav představují to nejlepší

Foto: O co přicházíme. Kurátoři mimopražských výstav představují to nejlepší
Galerie jsou s krátkou prosincovou výjimkou zavřené od loňského října. Od té doby posouvají termíny často dlouho připravovaných a nasmlouvaných výstav. Leckde už to ale dál nešlo a přehlídky končí, i přesto, že je nikdo neviděl. Na následujících snímcích kurátoři či jiné zodpovědné osoby představují tři konkrétní díla z devíti mimopražských výstav.
První je Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem s výstavou nazvanou Koncepty zrcadlení, otevřenou 29. ledna. Zatím ji tedy nikdo neviděl. "Máme tu 32 zvučných jmen českého umění. Ústředním tématem je zrcadlení, které je zde představeno jako zásadní umělecký princip. Není to však jen práce se zrcadlem, ale s celým principem a s osovou souměrností, která s tím souvisí," popisuje kurátorka Magdalena Deverová.
"Tenhle projekt jsem v hlavě nosila přes sedm let. Princip zrcadlení mi přijde úžasný, zrcadlo je sice banální předmět, ale přitom dovoluje rozehrát nevídanou hru s divákem," říká u díla Stanislava Kolíbala nazvaného Trojí podoba (vpravo). "Je to jeho komorní instalace z doby, kdy nemohl vystavovat. Konfrontuje zde tři výtvarné principy v podobě zrcadel, kresby a nakonec samotného světla."
"Dílo Jána Mančušky Od A k B a zase zpět vytváří iluzorní propojení reálného prostoru s prostorem videa. Nejdřív hledíme na obraz, který nám připadá běžný, až do momentu, než zjistíme, že původní realita je jen odraz v zrcadle. Který se postupně oddaluje od diváka a tím dochází k narušení našich jistot," popisuje kurátorka.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 3. 2021 18:20
Výstavy, které nikdo nevidí. Kurátoři či autoři devíti aktuálních mimopražských výstav, případně ředitelé galerií popisují každý tři díla. Všichni mluví o posouvání výstavních plánů, donekonečna ale expozice prodlužovat nemohou. Některé, například díla Jiřího Načeradského v Oblastní galerii Vysočiny, tak už je možné vidět jen na fotografiích.

Za zdi zavřených galerií v Praze se lze podívat v první části fotogalerie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy