Foto: Slavné fotky, velké indické dílo i tajemný malíř. Co skrývají uzavřené galerie

Foto: Slavné fotky, velké indické dílo i tajemný malíř. Co skrývají uzavřené galerie
Jako první Čermáková vybrala tuto dvojici děl. "Jde o obrazy vytvářené přístrojem, který si Roztočil sám sestavil. Měsíc až dva trvá, než dílo vznikne. Až je hotové, zavěsí ho na stěnu a začne s ním ještě pracovat. Říkáme tomu současný pointilismus," usmívá se Čermáková.
"Sultanina realita vypovídá o vztahu indických žen a literatury v průběhu historie. Nejen to, že se v knihách nejdříve neobjevovaly vůbec, pak v podřadných rolích a až nakonec jako hrdinky. Ale zároveň i to, že až po dlouhé době začaly ženy knihy i číst a posléze je i samy psát," popisuje kurátorka. Dílo má podobu digitální knihy v angličtině, s řadou skrytých odboček a záměrnou retro grafikou. "Kapitoly jsou víceméně chronologické, odvíjí se v nich příběh. Zároveň se to dá číst napříč, procházet si jednotlivé odkazy. Má to spoustu vrstev, vychází to z archivního vyhledávání umělkyně, jen rok strávila výzkumem. Celé to vznikalo přes dva roky."
"Když jsem studoval, tak jsem k soše přistupoval abstraktně. Tyhle figury znázorňují dávnou i současnou deformaci lidství," popisuje devětadvacetiletý sochař první dvě bezejmenná díla.
Urban dále vybírá sérii obrazů v čele výstavy s tematikou ženy. "O cyklu můžeme mluvit i v rámci femme fatale, kterou si spíš spojujeme s uměním přelomu 19. a 20. století, ale pro Herze je typická nadčasovost. V řadě případů je až téměř komplikované vyvodit, že díla vznikla v současné době. A to je na tom také z našeho pohledu unikátní."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
6. 2. 2021 17:00
Výstavy, které nikdo nevidí. Aktuálně.cz nafotilo devět uzavřených přehlídek v pražských galeriích a nechalo jejich kurátory, autory nebo ředitelky krátce představit tři díla. Většina výstav má podle smluv končit v březnu, některé dokonce už nyní, aniž by je kvůli protipandemickým opatřením spatřil kdokoliv z veřejnosti.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy