Foto: Slavné fotky, velké indické dílo i tajemný malíř. Co skrývají uzavřené galerie

Foto: Slavné fotky, velké indické dílo i tajemný malíř. Co skrývají uzavřené galerie
Jako první Čermáková vybrala tuto dvojici děl. "Jde o obrazy vytvářené přístrojem, který si Roztočil sám sestavil. Měsíc až dva trvá, než dílo vznikne. Až je hotové, zavěsí ho na stěnu a začne s ním ještě pracovat. Říkáme tomu současný pointilismus," usmívá se Čermáková.
"Sultanina realita vypovídá o vztahu indických žen a literatury v průběhu historie. Nejen to, že se v knihách nejdříve neobjevovaly vůbec, pak v podřadných rolích a až nakonec jako hrdinky. Ale zároveň i to, že až po dlouhé době začaly ženy knihy i číst a posléze je i samy psát," popisuje kurátorka. Dílo má podobu digitální knihy v angličtině, s řadou skrytých odboček a záměrnou retro grafikou. "Kapitoly jsou víceméně chronologické, odvíjí se v nich příběh. Zároveň se to dá číst napříč, procházet si jednotlivé odkazy. Má to spoustu vrstev, vychází to z archivního vyhledávání umělkyně, jen rok strávila výzkumem. Celé to vznikalo přes dva roky."
"Když jsem studoval, tak jsem k soše přistupoval abstraktně. Tyhle figury znázorňují dávnou i současnou deformaci lidství," popisuje devětadvacetiletý sochař první dvě bezejmenná díla.
Urban dále vybírá sérii obrazů v čele výstavy s tematikou ženy. "O cyklu můžeme mluvit i v rámci femme fatale, kterou si spíš spojujeme s uměním přelomu 19. a 20. století, ale pro Herze je typická nadčasovost. V řadě případů je až téměř komplikované vyvodit, že díla vznikla v současné době. A to je na tom také z našeho pohledu unikátní."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
6. 2. 2021 17:00
Výstavy, které nikdo nevidí. Aktuálně.cz nafotilo devět uzavřených přehlídek v pražských galeriích a nechalo jejich kurátory, autory nebo ředitelky krátce představit tři díla. Většina výstav má podle smluv končit v březnu, některé dokonce už nyní, aniž by je kvůli protipandemickým opatřením spatřil kdokoliv z veřejnosti.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy