Z mladších umělců se na aukcích nejlépe prodávají Kintera a Díaz

ČTK ČTK
19. 3. 2021 21:22
Nejprodávanějším mladším umělcem na českých aukcích za posledních deset let je Krištof Kintera. Sběratelé v letech 2011 až 2020 koupili 150 jeho děl za více než 12,5 milionu korun.

Na druhé příčce s obratem 8,3 milionu korun figuruje Federico Díaz, třetí je Pasta Oner. Za jeho díla kupci utratili 7,3 milionu korun. S odkazem na databázi Art+ to oznámil odborník na trh s uměním Jan Skřivánek.

V případě sedmačtyřicetiletého Krištofa Kintery byl loni za nejvyšší částku vydražen jeden z objektů jeho cyklu Postnaturalia z roku 2019, a to za 114 tisíc korun.

K prvenství v žebříčku Kinterovi pomohly také dva milionové prodeje jeho objektů, takzvaných Mluvičů, v letech 2018 a 2019, stejně jako popularita jeho epoxidových kreseb a drobnějších děl.

Převážnou část ze sumy, již sběratelé v souhrnu zaplatili za práce Federika Díaze, tvoří cena jediného díla - zlaté kapky LacrimAu z Expa 2010 v Šanghaji. Ta byla roku 2017 prodána za tehdy rekordních 6,5 milionu korun. Z Díaze, jemuž bude letos 50 let, to činí jednoho z nejdražších žijících autorů.

Za vyšší částku byl vloni prodán jen obraz osmaosmdesátiletého Theodora Pištěka - dílo s názvem Adieu, Guy Moll za více než 25 milionů korun.

Aukční rekord jedenačtyřicetiletého Pasty Onera, který vyšel z prostředí street artu, činí 840 tisíc korun. Za jeho tvorbu lidé jen za posledních pět let v aukcích zaplatili 7,3 milionu korun. Do částky se nezapočítávají prodeje na internetu.

Prodejní žebříček autorů narozených v letech 1950 až 1960 vede osmašedesátiletý Jan Merta, za jehož obrazy a kresby dražitelé v poslední dekádě utratili téměř 27 milionů korun. Za milionové částky se v posledních pěti letech vydražilo 11 jeho obrazů.

Další s obratem 14,7 milionu korun následuje někdejší člen skupiny Tvrdohlaví, třiašedesátiletý malíř a sochař Jaroslav Róna. Dva jeho nejdražší loňské prodeje překonaly hranici půl milionu korun. Šlo o bronzovou sochu Lvice a expresivní obraz Červený trůn, díla z roku 2018.

Třetí místo patří čtyřiašedesátiletému Vladimíru Kokoliovi, za jehož obrazy kupci v poslední dekádě vydali 6,3 milionu korun. Jedna blízká aukce nabídne Kokoliův téměř třímetrový obraz Eva z konce 90. let minulého století za 2,26 milionu korun včetně provize.

Částky za současné umění na českých aukcích však zdaleka nedosahují cen klasické moderny. Celková suma vydaná od roku 2011 v aukcích za díla deseti nejprodávanějších autorů narozených po roce 1961 tvoří zhruba jen polovinu částky, za kterou byl loni vydražen nejdražší obraz Františka Kupky. Malba nazvaná Divertimento II byla prodána za více než 90 milionů korun, což byl nový český aukční rekord.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy