Uspěl samouk. Český umělec Luboš Plný zvítězil na bienále kresby ve Skopje

ČTK ČTK
18. 3. 2021 19:37
Český výtvarník Luboš Plný zvítězil na letošním Bienále současné kresby v makedonském Skopje. Akce, která slaví 75. výročí, se zúčastnilo 260 umělců ze 44 zemí, představili dohromady 819 děl. Do užšího finále postoupilo 75 kreslířů.
Luboš Plný.
Luboš Plný. | Foto: ČTK

Cenu za Luboše Plného převzal první tajemník českého velvyslanectví Lubomír Pšenka ve čtvrtek v makedonské Národní galerii. Plný uspěl s kresbou Caput Mortuum z roku 2019. Ta po ukončení výstavy finalistů zůstane v majetku Národní galerie ve Skopje.

Kresba Luboše Plného Caput Mortuum z roku 2019.
Kresba Luboše Plného Caput Mortuum z roku 2019. | Foto: ČTK

Plný se tak svým počinem zařadí do síně slávy makedonského bienále, kde jsou třeba již umělci Christo, Ilja Kabakov či Marina Abramovićová.

Luboš Plný se narodil roku 1961, někdy bývá řazen k představitelům art brut. Ve výtvarném projevu je samouk, podle odborníků má jeho tvorba charakter celoživotního konceptuálního projektu, ve kterém je výtvarná práce úzce propojená s pseudovědeckými experimenty na vlastním těle.

Plného kresby doplněné akrylovou malbou, koláže a asambláže zobrazují lidské tělo rozfázované na horizontálně vedené plátky. Jednotlivé vrstvy - kůže, svalstvo, kosti, cévní systém a samotné orgány - jsou znázorněny odlišnými barvami a dohromady tvoří hustou filigránskou síť. Každé dílo je opatřeno záznamy o tom, jak vznikalo.

Součástí tvorby Luboše Plného jsou též fotograficky zaznamenané performance a časosběrné projekty, v nichž sleduje proces vlastního stárnutí. S odstupem mnoha let se nechává fotografovat ve shodných pozicích a snímky propojuje v kolážích do nového artefaktu.

Luboš Plný na bienále ve Skopje uspěl s kresbou Caput Mortuum z roku 2019 (třetí zprava).
Luboš Plný na bienále ve Skopje uspěl s kresbou Caput Mortuum z roku 2019 (třetí zprava). | Foto: ČTK

Duševní a tělesné utrpení, stejně jako fyzicky prožívanou slast, transformuje do uměleckých projektů, jejichž prostřednictvím se snaží uchopit limity vlastní tělesné existence. Nebrání se konfrontaci s bolestí, která pro něj má katarzní dopad. V sérii fotografií třeba zaznamenal drastickou performanci, při které si bez anestezie sešil ševcovskou nití okolí očí a ústa i obě předloktí.

Dílo Luboše Plného se nachází v mnoha významných zahraničních i domácích sbírkách. V roce 2017 byl jako jediný český výtvarník vybrán do mezinárodní expozice Viva Arte Viva! na bienále umění v Benátkách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy