FOTO Kam míří fotografie? Současné trendy zná Prague Photo

Blanka, Marek, Václav Chochola.
Blanka, Marek, Václav Chochola.
Jiří Hanke.
Květoslav Vršovský.
Milan Jaroš.
Foto: Prague Photo
8. 4. 2014 16:25
Sedmý ročník Prague Photo pozval do čtyř pater pražského Kafkova domu převážně české galerie, kurátory, ateliéry a umělecké školy.

Fotogalerie - Kam směřuje dnešní fotografie? Přehlídka současné české scény se na týden otevřela v Kafkově domě. Sedmý ročník festivalu Prague Photo pozval do čtyř pater domu převážně české galerie, kurátory, ateliéry a umělecké školy. Jedna z nich, Vyšší odborná škola grafická, získala za "nebývale svobodný soubor" ocenění festivalové poroty.

Vyhrává aranžmá

Podle ředitele Milana Jaroše má v soudobém trendu místo stále i klasická černobílá fotografie, určující je ale především technologie.

„Fotografie se dnes daleko více aranžují,“ vysvětluje Jaroš. „Aranžovanost se projevuje u samotných fotografů i u následného procesu, přestože to často není vůbec poznat. Počítače nicméně umožňují autorům zasahovat do výsledného produktu zcela zásadně.“

Festival se každoročně snaží obsáhnout co nejširší škálu, kterou aktuální scéna nabízí. Vedle současných fotografů tak uvádí i galerie nebo specializovaná fotografická centra, současně přehlídku doprovází diskuse a workshopy.

Po skončení akce v neděli 13. dubna se z Kafkova domu přesouvají části výstavy přímo do dvanácti galerií a muzeí, kde budou do konce května prezentovány kurátorské projekty.

Nebývale svobodní studenti z Hellichovky

Přirozenou součástí je účast středních a vysokých uměleckých škol. Letos mají svou místnost třeba pražská FAMU, Slezská univerzita v Opavě nebo Západočeská univerzita v Plzni. Nejen mezi nimi vybírá každoročně odborná porota laureáta Young Prague Photo Award, fotografa do 35 let.

Letošním vítězem se stala Vyšší odborná škola grafická jako celek. Studenti z pražské Hellichovy ulice se věnují dokumentární i reklamní fotografii, ve výuce se klade důraz na využití nových médií nebo aplikaci fotografie v multimediálních projektech. Na vystaveném souboru nicméně porotci ocenili především nespoutanost studentů.

„Celá kolekce je hrozně svobodná, až téměř nezávislá na škole, do které studenti chodí,“ odůvodnil výběr Milan Jaroš. „To je dnes skoro výjimečné. Letos právě to bylo rozhodující, hlasování je vždy velmi těsné, protože je tu samozřejmě více špičkových škol a fotografů.“

Prague Photo. 8. – 13. dubna 2014. Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1. Otevřeno od 11 do 19 hodin. www.praguefoto.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy