FOTO Kam míří fotografie? Současné trendy zná Prague Photo

Blanka, Marek, Václav Chochola.
Blanka, Marek, Václav Chochola.
Jiří Hanke.
Květoslav Vršovský.
Milan Jaroš.
Foto: Prague Photo
8. 4. 2014 16:25
Sedmý ročník Prague Photo pozval do čtyř pater pražského Kafkova domu převážně české galerie, kurátory, ateliéry a umělecké školy.

Fotogalerie - Kam směřuje dnešní fotografie? Přehlídka současné české scény se na týden otevřela v Kafkově domě. Sedmý ročník festivalu Prague Photo pozval do čtyř pater domu převážně české galerie, kurátory, ateliéry a umělecké školy. Jedna z nich, Vyšší odborná škola grafická, získala za "nebývale svobodný soubor" ocenění festivalové poroty.

Vyhrává aranžmá

Podle ředitele Milana Jaroše má v soudobém trendu místo stále i klasická černobílá fotografie, určující je ale především technologie.

„Fotografie se dnes daleko více aranžují,“ vysvětluje Jaroš. „Aranžovanost se projevuje u samotných fotografů i u následného procesu, přestože to často není vůbec poznat. Počítače nicméně umožňují autorům zasahovat do výsledného produktu zcela zásadně.“

Festival se každoročně snaží obsáhnout co nejširší škálu, kterou aktuální scéna nabízí. Vedle současných fotografů tak uvádí i galerie nebo specializovaná fotografická centra, současně přehlídku doprovází diskuse a workshopy.

Po skončení akce v neděli 13. dubna se z Kafkova domu přesouvají části výstavy přímo do dvanácti galerií a muzeí, kde budou do konce května prezentovány kurátorské projekty.

Nebývale svobodní studenti z Hellichovky

Přirozenou součástí je účast středních a vysokých uměleckých škol. Letos mají svou místnost třeba pražská FAMU, Slezská univerzita v Opavě nebo Západočeská univerzita v Plzni. Nejen mezi nimi vybírá každoročně odborná porota laureáta Young Prague Photo Award, fotografa do 35 let.

Letošním vítězem se stala Vyšší odborná škola grafická jako celek. Studenti z pražské Hellichovy ulice se věnují dokumentární i reklamní fotografii, ve výuce se klade důraz na využití nových médií nebo aplikaci fotografie v multimediálních projektech. Na vystaveném souboru nicméně porotci ocenili především nespoutanost studentů.

„Celá kolekce je hrozně svobodná, až téměř nezávislá na škole, do které studenti chodí,“ odůvodnil výběr Milan Jaroš. „To je dnes skoro výjimečné. Letos právě to bylo rozhodující, hlasování je vždy velmi těsné, protože je tu samozřejmě více špičkových škol a fotografů.“

Prague Photo. 8. – 13. dubna 2014. Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1. Otevřeno od 11 do 19 hodin. www.praguefoto.cz.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 1 hodinou

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy