Pozadí Windows XP: Příběh nejslavnější fotky na světě

jaz
8. 4. 2014 13:32
Americký fotograf se před třinácti lety proslavil známou fotografií, kterou použil Microsoft jako pozadí pro svůj operační systém Windows XP, který teď končí.
Charles O´Rear
Charles O´Rear | Foto: Profimédia.cz

San Francisco - Charles O'Rear, který pětadvacet let pracoval pro časopis National Geographic, jel v roce 1996 jako vždy autem domů za svou ženou na trase z Napy do San Franciska, když se mu naskytla nádherná scenérie modré oblohy a sytě zeleného kopce.

Bliss v roce 2006
Bliss v roce 2006 | Foto: Simon Goldin / Wikimedia Commons

Vyskočil z vozu, pořídil snímek a na nějakou dobu na něj zapomněl. Pár let ležel v archivu agentury, u které ji ale objevila společnost Microsoft a fotografii si odkoupila coby pozadí svého systému Windows XP.

Za svůj snímek s názvem Bliss dostal O'Rear velmi slušně zaplaceno a sám říká, že je to snad nejvyšší nabídka, jakou kdy někdo za fotografii dostal. Přesnou částku ale nesmí prozradit, protože ho k tomu zavazuje smlouva, kterou uzavřel s Microsoftem.

Charles O´Rear o slavném snímku
Charles O´Rear o slavném snímku | Video: YouTube

Kalifornské údolí Sonoma dnes ale ani zdaleka nepřipomíná onu až kýčovitou krajinu, která se vždy zdála spíše vylepšená zručnými grafiky.

Sytě zelenou trávu nahradily vinice, které tu ale byly i před vznikem slavné fotografie. Zdá se tak, že jen tak někdo v budoucnu slavnou Bliss nenapodobí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy