Pozadí Windows XP: Příběh nejslavnější fotky na světě

jaz
8. 4. 2014 13:32
Americký fotograf se před třinácti lety proslavil známou fotografií, kterou použil Microsoft jako pozadí pro svůj operační systém Windows XP, který teď končí.
Charles O´Rear
Charles O´Rear | Foto: Profimédia.cz

San Francisco - Charles O'Rear, který pětadvacet let pracoval pro časopis National Geographic, jel v roce 1996 jako vždy autem domů za svou ženou na trase z Napy do San Franciska, když se mu naskytla nádherná scenérie modré oblohy a sytě zeleného kopce.

Bliss v roce 2006
Bliss v roce 2006 | Foto: Simon Goldin / Wikimedia Commons

Vyskočil z vozu, pořídil snímek a na nějakou dobu na něj zapomněl. Pár let ležel v archivu agentury, u které ji ale objevila společnost Microsoft a fotografii si odkoupila coby pozadí svého systému Windows XP.

Za svůj snímek s názvem Bliss dostal O'Rear velmi slušně zaplaceno a sám říká, že je to snad nejvyšší nabídka, jakou kdy někdo za fotografii dostal. Přesnou částku ale nesmí prozradit, protože ho k tomu zavazuje smlouva, kterou uzavřel s Microsoftem.

Charles O´Rear o slavném snímku
Charles O´Rear o slavném snímku | Video: YouTube

Kalifornské údolí Sonoma dnes ale ani zdaleka nepřipomíná onu až kýčovitou krajinu, která se vždy zdála spíše vylepšená zručnými grafiky.

Sytě zelenou trávu nahradily vinice, které tu ale byly i před vznikem slavné fotografie. Zdá se tak, že jen tak někdo v budoucnu slavnou Bliss nenapodobí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy