FOTO Devět pokusů o pochopení ruské hádanky. Je to málo?

FOTO Devět pokusů o pochopení ruské hádanky. Je to málo?
Martin Wágner: Starotvůrci na řece Tasejeva, 2009
Jan Vermouzek: Baltská kosa, 2013
Jindřich Štreit: Burjatsko, 1997
Tomáš Rasl: Výsypka, pracovní tábor, gulag na řece Sakukan, Kodar, 2005
Foto: Galerie Zahradník
Kultura Kultura
1. 4. 2014 13:10
Špičkoví čeští fotografové vystavují v pražské Art-rezidenci Zahradník své pohledy na největší zemi světa.

Fotogalerie - Z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod Ruska je to vzdušnou čarou deset tisíc kilometrů. Je možné tak obrovskou zemi nějak celistvěji uchopit? Výstava Viděno devíti. Fotografie z Ruska předkládá devět pohledů a zároveň přiznává, že i to je málo. Nejen ve světle současných událostí se ukazuje, že svět se největší zemi světa snaží porozumět úporně, ale marně.

Novinář Ondřej Soukup zmiňuje nad snímky v pražské Art-rezidence Zahradník Zahradník svůj oblíbený aforismus, že cokoliv řeknete o Rusku, je pravda. „Třeba: Rusko je velmi bohatá země. Pokud se někdy dostanete do uzavřených klubů v centru Moskvy, tak tomu jistě uvěříte – zejména pokud tu kávu za 40 dolarů bude platit váš hostitel.“ A že se píše o velké chudobě? „Každý, kdo někdy byl v městech, kde místní fabrika, jediný zaměstnavatel v okruhu zhruba dvou set kilometrů, zkrachovala ještě v polovině devadesátých let, ví, o čem mluvím.“

Mnohoznačnost někdejší supervelmoci podobně připomíná i jedna z vystavujících fotografek, Dana Kyndrová: „Rusko je obrovská země, největší na světě. A tomu, co se tam děje, rozumíme málo.“

Devět souborů tak spojuje jen černobílé zpracování, tematicky, potažmo geograficky, se jednotliví autoři záměrně oddělili. Jan Vermouzek přivezl fotografie z Kaliningradské oblasti, kde Ruská federace sousedí s Polskem a Litvou, Martin Wágner naopak z dálněvýchodních Kurilských ostrovů nebo Čukotky.

Karel Cudlín nafotil svou sérii při březích Volhy, Tomáš Rasl na odlehlých místech okolo Bajkalu, kde osamělou krajinu na snímcích úplně oprostil od lidí. Ještě o kus východněji zachytil Jindřich Štreit chudé vesnice sibiřského Burjatska. V republice, kterou protíná Transsibiřská magistrála, jsou podle něj lidé tvrdí jako skála – vždyť se s hrdostí hlásí ke svému mongolskému praotci Čingischánovi.

Různorodost a rozpolcení značí v zemi nejen obrovské vzdálenosti, ale třeba i náboženské vyznání. Pravoslaví tak, jak se ve spojitosti s Ruskem hned vybaví, zachytila Dana Kyndrová – křest v ledové vodě, poutě, pravoslavní duchovní vedle vojáků v pozoru. Zároveň ruských sedmnáct milionů kilometrů čtverečních pojme i Kalmyckou republiku, jedinou zemi v Evropě, kde převládá buddhismus.

Pohled Andreje Reisera zahrnul živé městské scény, třeba tu z petrohradského přístavu: „Morjačok plyvjot v morje vodki…“.

Osobní postřehy ze sklonku 80. let přidal i Josef Moucha a poslední vystavující, Lubomír Kotek, se v Art-rezidenci Zahradník zaměřil na čeljabinské město Satka.

„Rusko je hádanka v nitru záhady zabalená do tajemství,“ řekl na prahu druhé světové války Winston Churchill. V zemi, které dnes vymýšlí sankce Barack Obama i Evropská unie, se toho pro nás co do porozumění příliš nezměnilo. A nahlížet na Rusko jde stále tolikrát, kolik se vejde kapek do nejhlubšího jezera světa, Bajkalu.

Výstava vznikla z podnětu zakladatele galerie Dmitry Rubinshteyna, který k sobě kurátorsky přizval Martina Wágnera. Galerie Zahradník je otevřena každý týden od středy do neděle (14–19 hod.), aktuální výstava trvá do 27. dubna 2014.

Viděno devíti. Fotografie z Ruska. Trvá do 27. dubna 2014. Art-rezidence Zahradník. V Jámě 8, Praha 1. Kurátoři: Dmitry Rubinshteyn, Martin Wágner. Vystavující umělci: Karel Cudlín, Lubomír Kotek, Dana Kyndrová, Josef Moucha, Tomáš Rasl, Andrej Reiser, Jindřich Štreit, Jan Vermouzek, Martin Wágner.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Praha chce vykoupit pozemky pod světelnými křižovatkami, může to stát až stovky milionů

Praha se chystá vykoupit desítky pozemků pod světelnými křižovatkami, které patří soukromým subjektům. Deníku E15 to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Město musí pozemky vlastnit, aby mohlo uvést do provozu systém zelené vlny a zefektivnit tok automobilů po městě. Ze 660 křižovatek jich nyní spolupracuje asi 440. Dalších 220 jen zastavuje a pouští auta, aniž se systémově podílí na regulaci pohybu aut. 

Na začátku příštího roku Praha vypíše 80milionovou soutěž na vytvoření evidence všech křižovatek a jejich stavu. "Počet vykupovaných křižovatek zjistíme až poté, co vítěz tendru vytvoří jejich evidenci. Odhadovat náklady na výkupy by proto bylo předčasné," řekl listu Scheinherr.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Další zprávy